Şırnak’ta Tarım ve Hayvancılık Projeleri

0
1580
çiftçilerŞırnak Valiliği’nce tarım ve hayvancılığın geliştirilmesine yönelik başlatılan, arıcılık, zeytincilik,süt sığırcılığı ve seracılık projelerinin devam ettiği bildirildi. 
Şırnak Valiliği’nce yapılan açıklamada, tarım ve hayvancılığın geliştirilmesine yönelik başlatılan projeler çerçevesinde, 35 aileye 44 bin 294 zeytin fidanı, çiftçilerin modern tarım yapması amacıyla 73 adet makine ekipmanı dağıtıldığı belirtildi.
2002-2011 yılları arasında Şırnak’taki mevcut kooperatiflere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nca çeşitli kredi desteği sağlanarak 450 aileye kredi verildiği ve bin 200 büyükbaş, 6 bin 500 de küçükbaş alımının yapıldığı ifade edilen açıklamada, çiftçilere destek kapsamında 3 adet Alternatif Enerjili Güneş Panelleri ile ısınan Sera Projesi, bir Buğday İşleme Tesisi ve bir de Tarımsal Ürünlerin Depolanması Projesi olmak üzere toplam 5 projenin başarıyla uygulandığı bildirildi.
Açıklamada, GAP Eylem Planı kapsamında yürütülen GAP Süt Sığırcılığı Projesi için bu yıl 14 müracaatın olduğunu ve bunlardan 7’sinin bakanlıkça onaylandığı kaydedilerek, “3 adet Arıcılık Projesi uygulanmış ve bu bağlamda 162 aileye 3 bin 50 adet arılı kovan dağıtımı gerçekleştirilmiş, projeler başarıyla tamamlanmıştır. Ayrıca 4 adet Koyunculuk Projesi uygulanmış ve bu bağlamda; 162 aileye 3 bin 192 adet koyun dağıtımı gerçekleştirilmiş, projeler başarıyla tamamlanmıştır. Beytüşşebap hayvan içme suyu gölet projesine ise 92 bin 700 TL kaynak aktarılmıştır” denildi.

Bir Cevap Yazın