SMS ile sahte gıda avı

0
984
SMS-ile-sahte-gida-avi

Yılbaşında yürürlüğe girecek ürün takip sistemi sahte gıdaya son verecek. Vatandaşlar, bir SMS ile aldıkları ürünün soy ağacını görebilecek.

Sahte ilaç tartışmaları tırmanırken, taklit gıdanın önüne geçmek için yılbaşından itibaren yeni bir uygulama başlıyor. Gıda takip sistemi ile Gıda Bakanlığı denetçilerinin yanı sıra vatandaşlar da kullandıkları ürünün soy ağacını görebilecek. Aldıkları ya da kullandıkları ürünün sahte olup olmadığını öğrenecek. Bazı vatandaşların gıda takviye ürünleri ya da sahte içkiler nedeniyle yaşamını kaybetmesi üzerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bir çalışma başlatmıştı. Bu çalışma sonrasında ‘Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi’ne geçilmesi kararı alınmıştı. Sistemin uygulaması 1 Ocak 2014 itibarıyla başlayacak. Dünyada ilk kez uygulanacak sistem ilk etapta alkollü içkiler, takviye edici gıdalar, enerji içecekleri, bebek mamaları, formülleri, ek gıdalar, siyah çay, bitkisel sıvı yağlar ve balda geçerli olacak.

Özel etiketler geliyor
Uygulamaya göre, 7 ürün kategorisindeki tüm gıdaların üzerine özel etiketler yapıştırılacak. Tüketici etiketler sayesinde aldığı ürünü sorgulayabilecek. Bu sorgulamayı telefon, SMS ve internetten (https:// www.udts.com.tr) yapabilecek. Tüketiciler, bu sorgulamalarda ürünün sahte olup olmadığından nerede üretildiğine, ilgili kurumların izni olup olmadığına kadar her şeyi görebilecek.

Turistler de sorgulayacak
Çok sayıda turistin ölümüne neden olan kaçak içkileri de bu sistemle yakalamak mümkün olacak. Etiketlerde İngilizce, Fransızca, Rusça ve Almanca yazılmış bilgiler de yer alacak. Turistler bir SMS ya da internet aracılığıyla kullandıkları gıdanın sahte olup olmadığını anlayabilecek.

Mama etiketleri ücretsiz
Sistem ve etiketlere ilişkin tüm ihaleler tamamlandı. Bütün ürünlerde etiket fiyatı 5 kuruş artı KDV olacak. 5 TL’ye kadar küçük kavanozdaki bebek mamalarına etiketler ücretsiz verilecek.

haber46

Bir Cevap Yazın