Soğuğa, yağışa ve sele karşı 15 gün daha DİKKAT

1
1025
Bakan Eroğlu

Bakan Eroğlu,Vatandaşlarımız soğuğa, yağışa ve sele karşı 15 gün daha dikkat etsin dedi.

Bakan EroğluTBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu üyeleriyle Orman Genel Müdürlüğü’nde bir araya gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Eroğlu, bir gazetecinin ”Son yılların en ciddi yağışıyla karşı karşıyayız. Durum nedir? Taşkınlarla ilgili ne aşamadayız? Taşkınların ülkemizde açtığı zarar nedir?” sorusu üzerine Tunca ve Meriç nehirlerinde ıslah çalışmaları gerçekleştirdiklerini anımsattı.

Can ve mal kaybı yok

Hava sıcaklıklarının 6-8 derece arasında artacağını ve bunun ani kar erimeleri ile sel baskınlarına neden olabileceği konusunda ilgilileri ve vatandaşları uyardıklarını belirten Eroğlu, şöyle konuştu:

”Bulgaristan’da bir alçak baraj çöktü. O da Tunca Nehri’ne geldi. Böylece bir miktar debi arttı. Bizim özellikle Edirne’de seddelerimiz var. Birincisi ‘yaz seddesi’ dediğimiz seddeler. Bunlardan birisi yaz seddeleri. Kış baskınları için de ‘kış seddeleri’ dediğimiz devasa seddelerimiz var. Biz baktık, yaz seddeleriyle kurtaramayacağımız için durumu ikinci seddeye vererek kurtardık. Ayrıca valilik ekipleri ve bakanlık mensupları taşkın alanında insanlar ve hayvanların dışarı alınmasını sağladı. Taşkın suları, kontrollü bir şekilde alana verildi. Taşkının, kış seddelerini de aşarak araziye yayılması büyük felaket olurdu. Öyle bir durum yok, dün gece de kontrol ettim. Şu anda herhangi bir risk yok. Sadece kış seddelerin bulunduğu alana su alınmış. O da kontrollü bir şekilde. Şu anda herhangi bir şekilde ne can ne de mal kaybı söz konusu değil. Dün gece debinin biraz azaldığını da gördüm.”

İlgili kurumlar alarmda

Eroğlu, pazartesi günü bakanlıkta ilgili tüm birimlerle toplanarak, alınacak tedbirleri tespit ettiklerini ifade ederek, Orman ile Meteoroloji genel müdürlükleri gibi ilgili tüm kurumların şu anda alarma geçtiğini kaydetti.

Bakan Eroğlu, ”Önümüzdeki günlerde yağış bekleniyor mu?” sorusunu da ”Önümüzdeki günlerde bir yağış başlıyor. Bazı bölgelerde kar, bazı bölgelerde yağmur olarak. Biz genelde bir haftalık tahmin yapıyoruz. Çünkü tahmin süresi uzadıkça isabet oranı azalır. Bütün dünyada da böyledir. Vatandaşlarımız soğuğa, yağışa ve sele karşı 15 gün daha dikkat etsinler” şeklinde yanıtladı.

09 Şubat 2012 – Star Gazete

1 Yorum

Bir Cevap Yazın