Soğuk hava deposu kurana kredi desteği

0
934
Soğuk hava deposu kurana kredi desteği

2017 tarımsal kredilerinde üst limitin yükseltildiği açıklanırken soğuk hava deposu yatırımları da kredi kapsamına alındı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı üreticilere yönelik tarım kredilerinde güncelleme yapıldığını duyurdu. Buna göre bitkisel üretim ve mekanizasyon gibi yatırımların yanı sıra soğuk hava deposu yatırımları da 2017 yılında düşük faizli kredilerle desteklenecek.

Yaygın bitkisel üretimde bu yılki üst limit 250 bin TL’den 750 bin TL’ye yükseltilirken, stratejik bitkisel üretimde ise 2 milyon TL olan üst limit 3 milyon TL’ye çıktı. Traktör alımında uygulanacak kredilerin üst limiti ise 250 bin TL olarak belirlendi.

Advertisement

Yüzde 100 faiz indirimi

Kredi kapsamındaki 35 farklı tarımsal faaliyet alanı arasında modern basınçlı sulama, çok yıllık yem bitkisi, yurtiçi sertifikalı tohum, fide ve fidan üretimi ve sera modernizasyonuna yönelik yatırımlarda yüzde 100 oranında faiz indirimi uygulanacak.

Kısa süre önce üreticilerin biriken kredi borçlarının ertelenmesi TBMM gündemine taşınmış, Şubat ayında yapılan Bakanlar Kurulu’nun ardından ise borçların öteleneceğine dair karar alındığı açıklanmştı.

www.tarlasera.com

Bir Cevap Yazın