Soğuk hava ve don zararından koruyan ‘Don Kırıcı Pervane’de KDV düşürülsün

0
1207
Soğuk hava ve don zararından koruyan 'Don Kırıcı Pervane'de KDV düşürülsün

Adana ve bölgede son 6 gündür etkili olan soğuk hava ve don, narenciye ile sebze ekili tarım alanlarında zarara neden oldu. Üreticiler don kırıcı pervanede KDV indirimi talep ediyor.

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, Çukurova’da 6 gündür süren don nedeniyle narenciye bahçeleri ve ekili kışlık sebzelerde büyük zararların meydana geldiğini belirtti.

Yaşanan olumsuzlukların narenciye bahçelerinde kullanılan don kırıcı pervanelerin önemini bir kez daha gösterdiğini belirten Doğru, “Son günlerde üst üste yaşanan don, bu pervanelerin alımındaki desteğin ne kadar yerinde bir karar olduğunu göstermektedir. Beklentimiz bu pervaneler üzerindeki yüzde 18’lik KDV’nin de bir an önce düşürülmesi yönündedir” diye konuştu.

Doğru, don ve fırtına nedeniyle ürünü zarar gören çiftçilerin bağlı oldukları Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine başvurarak zarar tespiti yaptırmaları çağrısında bulunurken, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının vadesinde erteleme yapılmasını beklediklerini dile getirdi.

www.dunya.com

Bir Cevap Yazın