Soğuk, sebze-meyve fiyatlarını artırdı

0
948
soguk-sebze-meyve-fiyatlarini-artirdi

Antalya’da aralık ayı başından beri devam eden soğuk havalar nedeniyle meyve ve sebze üretimi düştü, fiyatlar yüzde 30-70 arasında değişen oranlarda yükseldi.

Soğuk hava nedeniyle meyve sebze fiyatları yüzde 30 ile yüzde 70 arasında değişen oranlarda arttı. Antalya’da aralık ayı başından beri soğuk havaların olumsuz etkisinin devam etmesi, sebze meyve fiyatlarına yansıdı. Hale az miktarda ürün girmesi nedeniyle sebze meyve fiyatlarında önemli miktarlarda artış meydana geldi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hal Müdürü Rıza Uysal, soğuk hava nedeniyle seralarda bitki gelişiminin durduğunu, hale ürün geliş oranının yarı yarıya azaldığını bildirdi.

Uysal, “Soğuk hava nedeniyle ürün gelişinde yüzde 50 azalma meydana geldi. Ürünlerin fiyatı da yüzde 30-70 arasında artış gösterdi. En çok artış yüzde 70 ile domateste görülüyor. Patlıcan, biber grupları ile kabak, salatalık fiyatlarında da ciddi artışlar meydana geldi” dedi.

Antalya Toptancı Halinde bugün itibarıyla dolmalık biberin kilogram fiyatı 3-3,50 lira, çeri domatesin kilogram fiyatı 4-4,50 lira, hıyarın kilogram fiyatı (slor badem) 3,50-4,00 lira arasında değişiyor.

haber724

Bir Cevap Yazın