Söke Ovası’nda pamuk ekimine yağmur darbesi

0
872
Söke Ovası’nda pamuk ekimine yağmur darbesi

Söke ve çevresinde etkili olan şiddetli yağışlar, ekimi yeni yapılan pamuk tarlalarını olumsuz yönde etkiledi.

Bahar yağmurları Söke Ovası’nda çiftçiyi tam işin başında, pamuk ekim zamanında yakaladı. Sağanak yağışlar, Sökeli pamuk üreticilerine yeni sezonun daha başında darbe vurdu. Birçok ekili tarla bozularak, yeniden ekilecek. 340 Bin dekar tarım arazisine sahip Söke Ovasında son yağışlarla zarar gören ekili alanlarda yeniden ekimlerin dekar başına 30 TL daha maliyet getireceği öğrenildi.

Her ekim sezonunda aynı şansızlığı yaşadıklarını söyleyen Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kocabaş; “Pamuk üretiminin yaygın olduğu ovamızda her ekim sezonunda bahar yağmurlarının endişesini yaşıyoruz. Bu sezonda korktuğumuz başımıza geldi, ekim yapılan tarlaların büyük bölümünde üreticimiz bir kez daha tarlasına ekim yapmak zorunda bu da yeni bir maliyet demek” dedi.

Söke Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş, yeniden yapılacak ekimlerin hasat sezonunu da geciktirebileceğini söylerken; “Ovamızda yağışlarla gelen zararı Ziraat Odaları Genel Merkezine ve Tarsim’e rapor edeceğiz. Temennimiz zarar gören vatandaşlarımızın Tarsim’den yararlanmaları” dedi.

haber46

Bir Cevap Yazın