Söke Ovası’nın Toprak Haritası ve Ürün Deseni Belirleniyor

0
1369

Söke Ziraat Odası, Aydın İl Özel İdaresi’nin 2011 Yılı Bütçesinden ‘Aydın İli Toprak Haritasının Çıkarılması Projesine’ Ayrılan Parayla Toprak Haritalamasını Hayata Geçirecek

Söke Ziraat Odası, Aydın İl Özel İdaresi’nin 2011 yılı bütçesinden ‘Aydın İli toprak haritasının çıkarılması projesine’ ayrılan parayla toprak haritalamasını hayata geçirecek.

Söke Ziraat Odası Başkanı Muhsin Örnek, yaptığı yazılı açıklamada, projenin Söke için önemini bildiklerini ve vakit kaybetmeden harekete geçtiklerini, projeyi Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü hocalarıyla beraber yürüteceklerini belirtti.

Ovanın haritalanmasına önem verdiklerini vurgulayan Örnek, çalışmayla ovanın tek tek toprak analizlerinin yapılacağını, bu sınıflandırma sonucu hangi toprakta hangi ürünleri en yüksek verimde yetiştirileceğinin belirleneceğini kaydetti.

Örnek, projeyle ürün deseninin oluşturulacağını, iklime ve toprağa uygun ürün çeşitliliğinin artırılacağını, sera alanlarının belirleneceğini, böylece Söke’nin toprağı iyi bilinen bir ova haline dönüşmesiyle doğru ve bilinçli yapılan ziraata ve yüksek kaliteli ürünlere kavuşacağını bildirdi.

Haber Kaynağı: Haberler.Com – www.haberler.com

Bir Cevap Yazın