Söke’de Modern Slajlama Dönemi Başladı

0
718
sokede modern slajlama basladi

Söke’de slajlık mısır artık modern sistemle paketlenmeye başladı. Bu yöntemle slajlık mısırlar hayvan çiftliklerinin alımına hazır hale getirildiği gibi ürünün tazeliği ve kalitesini uzun süre muhafaza etmesi, 2 seneye kadar dayanma ömrünün olması sağlanıyor.

Söke’de hizmet veren Sağel Tarım İşletmeleri, Zeytad Tarım Ürünleri Ltd. Şti. çatısı altında; 2013 Temmuz ayı itibari ile Silajlık Mısır alımına, 350-400kg’luk rulo balyalar şeklinde paketlemesine ve satışına başladı. Silaj yapımına hazır olan mısırları kendilerine ait olan çift sıra bağımsız silaj makinası ile hasat eden firma; Söke’ye bağlı Sayrakçı Köyü’nde bulunan tesisinde, paketlemesini yapıyor, buradan Türkiye’nin her yerine ürün tedarik ediyor. Dökme halinde gelen silajlık mısırlar, özel katkı maddeleri ile zenginleştirilirken; 350-400kg’lık rulolar içine streç ile paketleniyor. Paketlerin içine alınan ürün tazeliği ve kalitesini uzun süre koruyor, 2 seneye kadar dayanma ömrüne sahip oluyor.

Advertisement

Söke Ticaret Borsası Meclis Başkanı Nejat Sağel; “Zeytad Tarım Ürünleri Ltd. Şti. çatısı altında Sağel Tarım İşletmeleri olarak ilçemiz tarımına bu modern sistemi kazandırmış olmaktan dolayı mutluyuz” dedi.

Eski usul silaj gömme işleminin sona ermesini beklediklerini belirten firma yöneticisi Turhan Sağel ise; “Silaj gömme işleminde hesaplanamayan işçilik masrafı, yer problemi, koku, her açılıp kapandığında veya delinerek hava aldığı zaman verilen %20-30 arasındaki fireye son vereceğini düşünüyoruz. Bölgemiz için biraz geç de olsa, Türkiye ve Dünya’nın birçok yerinde yıllardır silajlar paketli şekilde muhafaza ediliyor ve daha iyi sonuçlar alınıyor” diye konuştu.

haber46

Bir Cevap Yazın