Son yağışlar buğday üretimini olumlu etkiledi

0
944
1095039_a_son_yagislar_bugday_uretimini_olumlu_etkiledi

Uluslararası Hububat Konseyi’nin (IGC) tahminlerine göre, Türkiye’nin buğday üretiminin bir önceki döneme göre 2013-2014 döneminde 500 bin tonluk artışla 18 milyon tona ulaşması bekleniyor.

Okan Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hikmet Boyacıoğlu, Uluslararası Hububat Konseyi’nin (IGC) bu yıla ilişkin raporlarındaki tahminlerine göre, dünya genelindeki buğday üretiminin yükseleceğini söyledi.

Raporda, Türkiye’nin buğday üretiminin bir önceki döneme göre 2013-2014 döneminde 500 bin tonluk artışla 18 milyon tona ulaşacağının belirtildiğini dile getiren Boyacıoğlu, “ABD Tarım Bakanlığı Dış Tarım Servisine göre de Türkiye’nin 2013’ün temmuz ayı ile bu yılın haziran ayı arasındaki bir yıllık üretimi 18 milyon ton düzeyinde olacak” dedi.

Boyacıoğlu, raporda, ülkedeki mevcut kuraklıkla ilgili endişelerin de yer aldığını vurguladı. Kurak ve ılımlı hava koşullarının hüküm sürdüğünün raporda not edildiği bilgisini veren Boyacıoğlu, “Kuraklığın üretime olumsuz etkisine ilişkin endişeler sürerken uzmanlar, yakın zamandaki yağışların buğday üretimine yönelik durumu olumlu yönde etkilediğini belirtiyor. Önümüzdeki dönemdeki yağış ve kuraklık durumuna göre tahminlerde yeni bir düzenlemeye gidileceği ifade ediliyor. Öte yandan, IGC, Türkiye’nin 2014-2015 sezonu üretimine ilişkin ilk değerlendirmesinde ise buğday ekim alanının 100 bin hektar artışla 7,8 milyon hektara ulaşmasını bekliyor” şeklinde konuştu.

Boyacıoğlu, IGC’nin, Türkiye’nin buğday ithalatını 2013-2014 dönemi için 3,6 milyon ton düzeyinde tahmin ettiğine değindi. Ülkenin aynı dönemde buğday ihracatının 400 bin ton artışla 3,2 milyon tona yükselmesinin öngörüldüğüne işaret eden Boyacıoğlu, “Bunlar hava şartlarının normal şekilde gitmesi durumunda yapılan tahminler. Kuraklık etkili olursa üretim ve ihracat rakamlar aşağı yönde revize edilebilir” diye konuştu.

haber46

Bir Cevap Yazın