Son Yağışlar İncir Üreticisini Mağdur Etti

0
891
Son Yağışlar İncir Üreticisini Mağdur Etti

Son yağışlar Aydın bölgesinde incir üreticisini de vurdu. Aydın bölgesinin dünyaca ünlü meyvesi İncir de ilekleme döllenme sezonu başladı.

Son yağışlar ileklemenin üç kez yapılmasına neden oldu. İncir bahçelerinde başlayan ilekleme işlei iki kez yapılırken bu yıl üç kez yapılması konusunda Germencik ilçe tarım müdürlüğü ve Erbeyli İncir Araştırma enstütüsünce üreticiler uyarıldı.

Advertisement

Son günlerde lokal olarak yağan yağmurların ilekleme sezonuna rasladığı için normalde ilkelemenin incir bahçelerinde iki kez yapılırken bu yıl yağışlar nedeni ile üç kez yapılması istendi. Erbeyli incir araştırma Enstitüsü müdürü Mehmet Bozkurt, ”Bu yıl yağışlar incirde ilekleme yani incir ağaçlarına asılan erkek incirlerin sineklerinin yayılmasına engel oldu. Bu nedenle ilekleme üç kez yapılmalı” dedi.

Erbeyli incir araştırma enstitüsü’nde görevli yüksek ziraat mühendisi Berrin Şahin ise “Bu yıl yağışlar ilkeleme sezonuna rastladı. Yağışlar incir ağaçları için olumlu ilekleme için zararlı incir üreticileri bahçelerine her yıl iki kez yaptıkları ilkelemeyi üç kez yapmalıdırlar” diye konuştu.

Germencik Ziıraat Odası Başkanı Mehmet Esen de, ”İlek pazarlarını denetliyoruz. Olumsuzluk yok. İlkler kaliteli iyi bir ilkeleme yapılırsa incir hasatı iyi olacak” dedi.
İlke fiyatlarının bu yıl bir lira ile 3 lira arasında olduğunu ifade eden ilek satıcıları yağmurların kesilmesi ile ilek fiyatlarının artacağını söylediler.

Bir Cevap Yazın