Sorgun’da Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Anlatıldı

0
955
Sorgun’da Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Anlatıldı

Yozgat’ın Sorgun Ziraat Odası ve Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen seminerde çiftçilere, Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği anlatıldı.

Halk Eğitimi Merkezi Salonu’nda düzenlenen seminere, Kaymakam Levent Kılıç, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Müdürü Veli Büke, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı ve çiftçiler katıldı.

Seminer öncesi bir konuşma yapan Sorgun Kaymakam Levent Kılıç, TKDK’nın çiftçilere hazırlayacakları projelerle büyük olanaklar sağladığını, bu olanaklardan en az yararlanan ilçelerin başında da Sorgun’un geldiğini söyledi.

Akdağmadeni ve Merkez ilçenin 10 un üzerinde projeyi hayata geçirdiğini ve ona göre de hibe desteği sağladığına ifade eden Kaymakam Kılıç, “Bilindiği üzere TKDK’nın “Tıbbi ve Aromatik Bitki” yetiştiricilerine yüzde 50 destekle tarımsal alet ekipman desteğinde bulunmaktadır. Tıbbi ve aromatik bitki yetiştiricileri sertifika sahibi olmak kaydıyla, bu destekten faydalanabilmektedir. Kursun asıl açılış amacı tıbbi ve aromatik bitkiler sınıfına giren, ana vatanı Yozgat olan aspirin ekiliş alanlarını arttırmak, sarımsak, adaçayı, anason, biberiye, hardal, çörekotu, çemen vb. diğer tıbbi ve aromatik bitkilerin ekimini sağlamaktır. Bu sayede TKDK nın vermiş olduğu desteklerden diğer ilçelerde olduğu gibi, bizim ilçemizde de destekleme ödemeleri alabilir. Şuanda kurslarımız, Bahadın ve Doğankent beldelerimiz ile Karaveli köyü ve Sorgun merkezde devam etmektedir. Talep olması halinde merkezi bölgelerde kurslar açmayı planlıyoruz. Bu kurslarımızda şu an itibarıyla 283 kursiyerimiz eğitim almaktadır” dedi.

Daha sonra TKDK Yozgat İl Koordinatörü Veli Büke, çiftçilere tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği projesi ve TKDK’nin destek sağladığı projeler ve verdiği hibe destekleri hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Bir Cevap Yazın