Sorgun’da Ürün Çeşitliliği Artırılacak

0
835
Sorgun'da Ürün Çeşitliliği Artırılacak

Anteplioğlu, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden Sorgun ilçesinde, ürün çeşitliliğinin artırılması amacıyla önceki yıllarda karpuz, kavun, çekirdeklik kabak ekildiğini anımsattı.

Sorgun Gıda ve Hayvancılık Müdürü Faruk Anteplioğlu, ilçede ürün çeşitliliğinin artırmak için çalışma başlattıklarını kaydetti

Alternatif ürün çeşitliliğinin artırılması kapsamında bu yıl ilk kez deneme amaçlı çilek ekiminin yapılacağını belirten Anteplioğlu, şunları kaydetti:”Daha önceki yıllarda yaptığımız alternatif ürün projelerimize bu yıl yenisini ekliyoruz. İlçemize bağlı Çiğdemli beldesinde ilk kez çilek ekimi yapacağız. İlçe müdürlüğü olarak coğrafi şartlara uygun yer olarak belirlediğimiz Çiğdemli beldesinde yaklaşık 6 dönümlük bir alana çilek ekimi yapacağız. Bu konuda yetkili mühendislerimiz tarafından çiftçilerimize çilek yetiştiriciliği konusunda gerekli seminer ve eğitimler vereceğiz. Bu yıl deneme amaçlı ekimini yapacağız. Çileğin ömrü yaklaşık 3 yıl. 3 yıl sonra yeni ekimin yapılması gerekiyor. Alternatif ürün kapsamında daha önceki yıllarda yaptığımız karpuz şenliği gibi, bu yılda çilek şenliği yapmayı düşünüyoruz.”

KAYNAK:tzymb.org.tr

Bir Cevap Yazın