Stoklar eridi, pirinç fiyatları yükseldi

0
771
Stoklar eridi, pirinç fiyatları yükseldi

Osmancık Ziraat Odası Başkanı Mustafa Çalışkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çorum’un, Türkiye pirinç üretimindeki yüzde 8′ lik payı ile sektörün önemli üretim merkezlerinden biri olduğunu söyledi.

Yaklaşık 6 bin 500 hektarlık alanda ekim yapan Çorumlu üreticilerin yıllık 61 bin 507 ton pirinç ürettiğini vurgulayan Çalışkan, yörede ise en büyük ekim havzasının 2 bin 123 hektarlık alanla Osmancık ilçesinde olduğunun altını çizdi.

Advertisement

Bu yıl hasat döneminde havaların soğuk ve yağışlı geçmesi nedeniyle üründe verimin düştüğüne dikkati çeken Çalışkan, yaklaşık 30 bin ton pirinç üretiminin hedeflendiği Osmancık’ta, 20 bin ton civarında pirinç elde edildiğini, bu durumun da stoklardaki ürünün hızla azalmasına neden olduğunu öne sürdü.

Tüm bu gelişmelerin pirinç piyasasını hareketlendirdiğini dile getiren Çalışkan, “Ekim ayında başlayan hasat sezonunda pirincin toptan fiyatı 2 lira civarından 2 lira 80 kuruşa, perakende fiyatı ise 2.5 liradan 3 liraya yükseldi” dedi.

Randıman yüksek, ancak verim düşük

Bu yıl çeltikte yüksek kaliteyi yakaladıklarını ancak verimde hedefe ulaşamadıklarını dile getiren Çalışkan, olumsuz hava şartları nedeniyle bazı havzalarda verimin yarı yarıya düşebildiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Bölgede ekilen tohumun cinsine göre ürün hasadı eylül-ekim ayları arasında başlıyor. Çeltiğin verimini, başak dönemindeki iklim şartları fazlasıyla etkiliyor. Bu dönem havaların soğuk ve yağışlı olması, Kızılırmak’taki suyun da soğuması nedeniyle verimde büyük bir düşüş yaşandı. Normal şartlarda dönüm başına bir tonun üzerinde verim alınan arazilerde 600 kiloya kadar düşüş yaşandı. Pirincin kalitesine baktığımızda randıman ortalama 63 civarında. Pirincin kalitesi çok iyi ancak verimde yaşanan düşüşten dolayı üretim, beklenen hedeflerin altında gerçekleşti. Kalitenin yüksek olması nedeniyle de çeltik stokları hızla eriyince fiyatta hızlı bir artış yaşandı.”

İlçede pirinç üretimi gerçekleştiren bir fabrikanın yöneticilerinden Erkan Kanıtemiz de çeltik stoklarının büyük bölümünün, sezonun ilk çeyreğinde eridiğini, şu an hasat döneminde elde edilen çeltiklerin işlendiğini kaydetti. Ayrıca Çorum ölçeğinde yaşanan sorunun, Türkiye genelinde de yaşandığını belirterek, verim düşüklüğü nedeniyle birçok bölgede fiyatın arttığını söyledi.

Hasat sezonundaki soğuk ve yağışlar nedeniyle verimdeki düşüşün, önceki yıldan kalan stokların kullanılmasıyla karşılandığını anlatan Kanıtemiz, şöyle devam etti:

“Sadece hasat sezonunda değil, ekim yapılırken havaların soğuk olması da verimi düşürdü. Çeltiğin olgunlaşma döneminde bölgede görülen soğuk hava, genel verim ortalamasını etkiledi. Bu yıl Türkiye genelinde verim düşük. Bu nedenle pirinç fiyatlarında cüzi miktarda bir artış oldu ancak bu fiyatlar normal. Zaten fiyat artışında aşırı bir yükselme olsaydı TMO’nun müdahalesi olurdu.”

Bir Cevap Yazın