Su Ürünleri Yetiştiriciliğinde Bunlara Dikkat Edin !

0
1273
su ürünleriKırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, “İyi Tarım Uygulamalı Su Ürünleri Yetiştiriciliği” konusunda bir açıklama yaparak üreticileri dikkat etmeleri gereken konularda uyardı. 
Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, ülkemizde İyi Tarım Uygulamaları (ÎTU)’nın 07.10.2010 tarih ve 27778 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan İyi Tarım Uygulamaları Hakkında Yönetmelik Hükümleri doğrultusunda yürütüldüğü belirtilerek, su ürünleri yetiştiriciliğinde İyi Tarım Uygulamaları gerçekleştirilirken uyulması gereken kurallar belirtildi. Açıklamada, su ürünleri yetiştiriciliğinde, İyi Tarım Uygulamaları faaliyetinde bulunmak isteyen üreticiler için “Su Ürünleri Yetiştiriciliğinde İyi Uygulamalar Kriterleri” belirlendiği, söz konusu kriterlere ve kontrol noktalarına “http:// iyi tarim.gov.tr.”internet adresinden ulaşılabileceği kaydedildi.
Açıklamada, “İTU kapsamında su ürünleri yetiştiriciliği faaliyetinde bulunmak isteyen üreticiler “İyi Tarım Uygulamaları Sertifikası” almak için bu kriterleri uygulamalı ve yetkilendirilmiş bir kuruluşla sözleşme yaparak gerekli kontrol ve sertifikasyon süreçlerini başlatmalıdır.
Bakanlığımızca İyi Tarım Uygulamaları su ürünleri yetiştiriciliği alanında yetkilendirilmek isteyen Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşları, iyi tarım uygulamaları belgelendirme prosedürünü söz konusu kriterler ve kontrol noktalarına uygun olarak hazırlamaları gerekmektedir.
Su ürünleri Yetiştiriciliğinde İyi Tarım Uygulamaları faaliyetinde bulunmak isteyen üreticiler 13.06.2011 tarih ve B.12.0.TUG.0.03.03.160.02-02661/12670 sayılı Bitkisel Üretimde İyi tarım Uygulamaları Genelgesi (Genelge No:2011/ 007)ekinde yer alan tüm çiftlik ve kalite yönetim sistemleri kontrol listelerine uymaları gerekmektedir. Su ürünleri Yetiştiriciliğinde iyi tarım uygulamalarının aksamadan yürütülmesi için Yönetmelik ve Genelge’de yer alan hususların titizlikle uygulanması, Üreticilerinde bu hususlara uyması gerekmektedir” denildi.
KAYNAK: www.gazetetrakya.com

Bir Cevap Yazın