Sucukçular Tarım Bakanı’na koştu

0
924
Sucukçular Tarım Bakanı'na koştu

Et ürünleri tebliğinin ardından üretimde değil etiketlemede hata yapan firmalar bakanlığın kapısını çaldı.

Et ürünlerinde karışımı yasaklayan yeni tebliğin yürürlüğe girmesinin ardından, aralarında Maret, Polonez, Pınar, Apikoğlu, Şahin, Özlem Et ve Sultan Et’in olduğu 10 firma yöneticisi dün Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın kapısını çaldı. Raftaki ürünlerinin tebliğe uygun üretildiği halde, etiketlerinde bazı eksiklikleri olduğunu belirten üreticiler, bakanlıktan etiket düzenlemesine ilişkin birkaç ay uzatma süresi talep etti. Et Üreticileri Birliği (ETBİR) Başkanı Mustafa Bılıkçı, “Etiket tebliği açıklanmadan önce bizler ambalajlarımızı yaptırdık. Ancak etiketin nasıl olacağını iyi algılayamamışız. Bunları düzelteceğiz. Ancak bakanlıktan bunun için ek bir süre istedik” dedi.

SEKTÖR İKİYE BÖLÜNDÜ
Ürünlerin raftan indirilme riskine karşı önlem almaya çalışan üreticiler, “Etiket tebliği şubat ayı ortasında açıklandı. Fazla vaktimiz yoktu. Şimdi istenilen şekliyle yeniden ambalaj ürettirmeye başladık” dedi. Etiketle ilgili sıkıntının yanı sıra sektör, ürünlerdeki olası fiyat artışına ilişkin olarak da ikiye bölündü. Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği Genel Başkanı Sait Koca, düzenlemenin bedelini artan fiyatlar nedeniyle tüketicinin ödeyeceğini iddia etti. Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ ise sucuk ve diğer ürünlerin fiyatlarında ciddi bir artış olmayacağına işaret etti.

Fiyat aynı kaldı

Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı Ahmet Yücesan, düzenleme öncesinde sucuk, salam pazarının yüzde 60’ının yüzde 100 dana etinden yapıldığını söyledi. Yücesan, “O zaman 28 lira olan sucuğun kilogram fiyatı halen aynı” dedi.

Kaynak: sabah.com.tr

Bir Cevap Yazın