Sulama sistemlerine yüzde 50 hibe desteği

0
953
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan yüzde 50 Hibe Destekli bireysel sulama makineleri alımı için başvuruların başladığı bildirildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Osmaniye İl Müdürü İbrahim Sağlam yaptığı açıklamada, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında, tarımsal makine hibe desteğine ek olarak Bireysel Sulama Makine ve Ekipman Alımlarına da hibe desteği verileceğini belirtti.
Tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni sulama teknolojilerinin üreticiler tarafından kullanımını yaygınlaştırarak; daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını sağlamak, zor şartlarda ve bedenen çalışan üreticilerin işlerini kolaylaştırmak ve üretim maliyetlerini düşürerek uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir düzeye getirmek için Bireysel Sulama Makine ve Ekipman Alımlarına Hibe Desteği sağlanacağını anlatan Sağlam, “Tarımsal arazisi olan (tarla, bahçe, yem bitkisi vs.) ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS ) kayıtlı olan tüm çiftçilere, Sulama Makine ve Ekipmanlarını almak için başvurmaları durumunda, alınacak alet ve ekipmanların yüzde 50’si hibe (karşılıksız) olarak verilecektir. Kalan yüzde 50’lik kısım ise çiftçinin kendisi tarafından ödenecektir” dedi.

İbrahim Sağlam, 2012 yılında yüzde 50 Hibe Desteği Verilecek Bireysel Sulama Makine Ekipmanları ile ilgili ise şunları söyledi:

“Tarla içine Damla Sulama Sistemleri kurulması. Tarla içine Yağmurlama Sulama Sistemleri kurulması. Tarla içine Mikro Yağmurlama Sulama Sistemleri kurulması. Lineer Sistem Yağmurlama Sulama Makinesi alınması. Center – Pivot Yağmurlama Sulama Makinesi alınması. Tamburlu Sistem Yağmurlama Sulama Makinesi alınması. Güneş Enerjili Sulama Sistemi kurulması. Trafo Uyarı Sistemleri kurulması. Ön ödemeli Kartlı Su Sayaçları alınması. Manuel Çalışan Basınçlı Sulama Tesisleri’nin otomasyona dönüştürülmesi, hibe destekleri kapsamına girmektedir.”
Sağlam, başvuruların 31 Ağustos 2012 Salı günü saat 17.00’a kadar İl Müdürlüğü’ne yapılabileceğini söyledi

haber46

Bir Cevap Yazın