Süs bitkisi ihracatına kadın eli

0
914
Sus-bitkisi-ihracatina-kadin-eli

Çeşitli projeler ve özel sektörün katkılarıyla Ankara’da kadın girişimciliğinin desteklenmesi, ilin süs bitkileri ihracatına olumlu yansıdı.

Kırsal bölgede kadın girişimciliğinin desteklenmesine yönelik çalışmalar sonucunda il genelinde 600’ün üzerinde sera kurulurken, söz konusu projeler Ankara’nın süs bitkileri ihracatının artışına önemli katkı sağladı.

Advertisement

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verileri değerlendirildiğinde başkentin süs bitkileri ihracatı, bu yılın ocak-kasım döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 2 katına çıkarak 1 milyon 328 bin dolara ulaştı.TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Birten Gökyay, verilerin kendilerini mutlu ettiğini belirtti.

TEŞVİKLER YARARLI OLUYOR

Gökyay, “Çıkarılan çeşitli yasalar ve kadınlara sağlanan teşviklerle kadınlara ulaşılması da üretime kadın elinin girmesi konusunda yararlı olmaktadır. Kadınların ev ve ailedeki sorumluluklarını hafifletecek kurumların kurulmasıyla bu yönde daha hızlı bir gelişme kaydedileceği kanısındayız. Sosyal devletten beklenen önlemlerin hızla alınması için gerekli politikalara çok ihtiyacımız olduğunu biliyor ve bunları ilgililerden bekliyoruz” diye konuştu.

cevrehaber

Bir Cevap Yazın