Susam Helvacıları da Vurdu

0
872
Susam Helvacıları da Vurdu

Bu yıl dünya susam pazarında yaşanan darboğaz, simitçilerin yanı sıra helvacıları da vurdu.

Kış aylarının geleneksel tatlarından biri olan helvanın, saf susamdan ve şekerden imal edilmesi gerektiğini belirten Şener Helva Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Sayılgan, “Hakiki helvanın muhteviyatı bellidir. Yüzde 52’si saf susam, yüzde 50’si saf şeker olmalıdır. Fiyat düşürmek için akla hayale gelmedik yöntemler kullananlara müsaade etmeyeceğiz. Ucuz susamdan helva imal edenleri bir yana bırakın, soya, yer fıstığı ve leblebi tozu gibi katkılarla imalat yapmak ne ticaret terbiyesine ne de halkın hakkı olan sağlıklı ürün üretme kurallarına sığar? Açıkça halkın sağlığıyla oynanıyor, suç işleniyor” dedi.

“Bu suiistimali yapanlar, tüketiciyi değil yüzyıllardır vatandaşın damak tadı olan helvayı yok ediyorlar” diyen Sayılgan, “Tüketici güven duymadığı bir ürünün yerine başka ürünü koyabilir. Fakat yeni nesli helvadan uzaklaştırmak, kuşku duyulan bir ürün haline getirmek doğru değil” ifadelerini kullandı.

Sayılgan, tüketicin damak tadını ve sağlığını yok sayan hiçbir üretimin ayakta kalamayacağını vurguladı. Helva üretiminin standartlara oturtulması gerektiğini ve bu konuda suiistimal edilmeyecek kanuni tedbirler alınması gerektiğini anlatan Sayılgan, katkı maddeleri ile helva fiyatının yüzde 30 oranında düşürüldüğünü söyledi.

Sayılgan, dünyada susam rekoltesinin az olmasının bu istimaller için sebep teşkil edemeyeceğini, her yıl 4-5 ay sıkıntı yaşanabildiğini, fakat 35 yıldır böyle bir tablonun ortaya çıkmadığını anlattı. İthalatçı firmalar ve yüklenicilerin helva üreticileri ile işbirliği yapmaları halinde darboğazın aşılabileceğini belirten Sayılgan, Tarım Bakanlığı’nın denetimleri artırmasını istedi.
“Tüketicinin hakkını en iyi tüketici savunur” diyen Sayılgan, “Vatandaş güvenmediği bir ürün varsa hiç çekinmeden Alo 174 hattını arasın. Aralık sonuna kadar Türkiye’ye susam girişi olmazsa fiyat 2300 dolardan bugün nasıl 3600 dolar seviyesine geldiyse, yarın 4000 dolar da olur. Halkın sağlığını hiçe saymak ticareti ahlakla yan yana gelmez. Bugün hakiki tahinin kilogramı 12 lira 500 kuruşun altına inemez. Çok mal satma hırsı olanlara tavsiyem, kusursuz ürün satsınlar. Az satsınlar, ama halkın sağlığı ile oynamasınlar. Biz de üzerimize düşeni yapacağız” dedi.

Bir Cevap Yazın