Süt Fiyatları %40 Arttı

0
647
Süt Fiyatları %40 Arttı

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO), 2014 yılı ve­ri­lerine gö­re, dün­ya­da süt ve süt ürün­le­ri yüz­de 7,7 ora­nın­da fiyat düşüşleri yaşarken Tür­ki­ye­‘de yüz­de 15’ten fazla artış gerçekleşti.

Yurdun birçok bölgesinde çiftçi sütün litresini 1,15 TL’ye satarken, market raflarında sütün litresi 3,5 liraya çıkıyor. Geçen senenin ocak ayında tereyağının kilosu 26 lirayken, bu yıl 32 liraya kadar çıktı. Beyaz peynirin en düşük kilosu 16 liradan 19’a, yoğurt ise 3 liradan 5 TL’ye yükseldi. Son aylarda artan süt ve süt ürünleri piyasası, gözleri üreticilere çevirdi. Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Derneği Başkanı Atilla Celep, süt ürünleri fiyatlarının her 6 ayda bir arttığını, 2 yılda süt ürünlerine yüzde 40’tan fazla zam geldiğini söylüyor. Celep, zamların nedeninin sürekli artan maliyetlerden kaynaklandığını belirtiyor.

Doların yükselmesiyle birlikte ete gelen yüzde 35’lik zammın yankıları sürerken market raflarındaki süt ve süt ürünlerinin fiyatlarında da artışlar olduğu gözlemleniyor. Tüketici Hakları Derneği, Türkiye İstatistik Kurumu verileriyle yaptığı araştırmada, geçtiğimiz yılın ocak ayına göre her bir süt ve süt ürününe yüzde 15’e yakın zam geldiği belirtiliyor. Derneğin verilerinde, tereyağında yüzde 22, beyaz peynirde yüzde 15, sütte yüzde 13, yoğurtta yüzde 11, kaşar peynirinde ise yüzde 9’dan fazla artışlar yaşandığı görülüyor. Bu yılın şubat ayı market raflarına bakıldığında 1 litrelik süt 2,5 ile 4 lira arasında satılırken, yoğurdun kilosu 5 liradan başlayan fiyatlarla rafdaki yerini alıyor. 500 gramlık beyaz peynir 10 liradan 400 gramlık kaşar peyniri ise 11 liradan satılıyor.

Yurtdışında ise durum Türkiye’dekinden çok farklı. FAO’nun açıkladığı veri­lere gö­re, son yıllarda süt ve süt ürünlerinde büyük oranda düşüşler meydana geldiği belirtiliyor. Türkiye, süt ve süt ürünlerini pahalıya alan ülkeler arasında yer alıyor. Fransa’da peynirin kilo fiyatı 3,5 liradan başlarken, İngiltere’de 5, Türkiye’de ise 10 liradan başlaytan fiyatlarla tüketiciyle buluşuyor. Amerika’da sütün litresi ortalama 2,80 lira iken Fransa’da 2 lira. Ülkelerin kişi başına düşen milli gelirleri göz önüne alındığında Türkiye’nin süt ve süt ürünlerini pahalıya aldığı gözlemleniyor.

www.zaman.com.tr

Bir Cevap Yazın