Süt Müdahale Kurulları Oluşturulacak

0
1186

ZMO Şemsi BayraktarTEKİRDAĞ (A.A) – Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ”Tarım ve Köy İşleri Bakanlığınca Türkiye’nin değişik bölgelerinde süt müdahale kurulları oluşturulacak. Süt üreticisini ancak bu kurtarabilir” dedi.

Bayraktar, Tekirdağ’da Ziraat Odası konferans salonunda oda başkanlarıyla yaptığı toplantıda, süt fiyatlarının üreticiyi kurtarmadığını söyledi.

Süt hayvanlarının kesilmesiyle konveksiyonların değiştiğini belirten Bayraktar, Türkiye’de süt hayvanlarının kesilmesi nedeniyle 167 bin ton et açığı oluştuğunu ifade etti. Süt hayvanının yetiştirilmesiyle besi hayvancılığının gelişebileceğini anlatan Bayraktar, dünyada bunun bir çok örneği olduğunu söyledi.

Bayraktar, şöyle konuştu süt fiyatları üreticiyi memnun eden noktaya geldiğinde besi hayvancılığının da gelişeceğinin altını çizerek, şu değerlendirmede bulundu:

”Bunun için süt müdahale kurullarının oluşturulması gerekiyor. Yapılan çalışmalar kapsamında sütte destekleme arttırılacak, süt tozu ithalatı önlenecek ama bu üretici için yeterli değil. Sütün pazarlamasına biraz daha eğilmek gerekiyor. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığınca Türkiye’nin değişik bölgelerinde süt müdahale kurulları oluşturulacak. Süt üreticisini ancak bu kurtarabilir. Üretici destek yerine süte fiyat istiyor.”

Dünyada gıda fiyatlarının artacağını belirten Bayraktar, ”Gıda fiyatları artışını Türkiye’nin fırsata çevirmesi için, yapısal sulama ve arazi toplulaştırılması başta olmak üzere yapısal sorunlar çözülmek zorunda. Bunlar sağlandığında verimlilik rakamları ve üretimde kalite artacak. Tarım sektörü Türkiye’nin zenginliği olacak. Böylece, gelecek nesillere çok daha verimli tarım arazileri bırakacak ve istikbalini kurtarmış olacağız.”

Bir Cevap Yazın