Süt primleri yüzde 50 artırılıyor

0
1630

Hayvancılık sektöründe, süt üretimin teşviki ve kayıt altına alınması için kg başına verilen süt primi, 2011 yılı için, inek-manda sütünde 4 kuruştan 6 kuruşa, koyun-keçi sütünde 10 kuruştan 15 kuruşa yükseltildi. Fazla sütün piyasadan çekilerek, süt fiyatlarının düşmesini önlemek amacıyla, bu yıl da süttozu teşviği uygulanacak.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Hayvancılık Daire Başkanı Muhittin Eyimaya, bu yıl Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapsamında süttozu ithalatına izin verilmeyeceğini, sanayicinin tüm ihtiyacını yurtiçi piyasadan karşılamasının sağlanacağını bildirdi. 2010 yılında 2500 ton süt ve süttozu ithalatı için tarife kontenjanı açılmıştı. Bu karar sektörün yoğun tepkisine neden olmuştu.

İthalat nedeniyle yerli ve ithal karkas fiyatları arasındaki farkın giderilmesi, yerli üreticinin zarar etmesini önlemek için, ithal ette gümrük vergisi artırılması veya kaba yem desteği uygulanması alternatifleri üzerinde çalıştıklarını açıklayan Eyimaya, Ankara Üniversitesi (AÜ) Ziraat Fakültesi’nde önceki gün düzenlenen ”Süt ve Kırmızı Et Üretimi; Tamam mı, Devam mı?” konulu panelde yaptığı konuşmada, hayvancılık sektörüne, 17 ana başlık altında destek uygulandığını belirtti. Bunlardan biri olan ve kg başına ödenen süt teşvik priminin, 2011 yılı için, inek-manda sütünde 4 kuruştan 6 kuruşa, koyun-keçi sütünde 10 kuruştan 15 kuruşa yükseltildiğini açıkladı.

Süttozu teşviği devam edecek

Piyasadaki fazla sütün çekilerek, fiyatların düşmesinin önlenmesi amacıyla, süttozu teşviğinin bu yıl da uygulanmasına karar verildiğini bildiren Eyimaya, şu bilgiyi verdi: ‘DİR kapsamında süttozu ithalat izin belgesi olan sanayicilere, ithalat izni verilmeyecek. Bunların ihtiyaçlarını yurtiçi piyasadan karşılamasını sağlayacağız. İthalat maliyeti ile yurtiçi piyasa fiyatı arasındaki fark, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da devlet tarafından karşılanacak. Böylece 180 bin-200 bin ton sütün piyasadan çekilmesi, 18 bin-22 bin ton süttozunun üretimi sağlanacak. Bu sektörün ihtiyacının tamamını karşılayacak düzeyde. Bir miktar sınırlaması yok, daha fazla da olabilir.

Desteğin uygulanmasında, süttozu üreticisi sanayicinin, sütü üretici birliklerinden sağlaması şartı aranacak. Ayrıca, süttozu üreticisinin, DİR kapsamında ithalat izni bulunan sanayici ile satış sözleşmesi imzalaması gerekiyor. İthalat maliyeti ile yurtiçi fiyatı arasındaki fark, süttozunun kullanılıp, ihracatın tamamlanmasından sonra ödenecek.” Eyimaya, söz konusu desteklere ilişkin Bakanlar Kurulu kararlarının imzalandığını da bildirdi.

1 kg süt 1.6 kg yem alacak

Her hafta süt ve et fiyatlarını düzenli olarak izlediklerini ve değerlendirdiklerini kaydeden Muhittin Eyimaya, ithalat nedeniyle yerli karkas et ile ithal et arasındaki farkın giderilmesi, yerli üretici aleyhine haksız rekabetin önlenmesi için 2 önlem üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Süt piyasasının sağlıklı seyretmesi için 1 kg süt ile 1.6 kg yem alınmasını sağlayacak şekilde paritenin korunmasının önemine işaret eden Eyimaya, şöyle konuştu: ”Zaman zaman karkas et üretim maliyeti ve satış fiyatları arasında fark oluştuğuna işaret eden Eyimaya, ”Bu fark, bazen üreticinin lehine, bazen aleyhine. Burda 2 tür destekleme modeli üzerinde duruyoruz. Et ithalatındaki gümrük vergisi yukarı çekilebilir. İkincisi, geçmişte hayvan başına kaba yem desteği vardı, buna benzer bir destek olabilir. Arada maliyet farkı, bir referans fiyat konarak, referans fiyat ile maliyet arasındaki fark üreticiye ödenebilir. Bu kısa vadede alınabilecek bir tedbir. Ama uzun vadede, bizim temel politikamız, süt fiyatının istikrarıdır. Bunun için süt fiyatının bir baz aralığında tutulması için çalışıyoruz. Süttozu teşviği ile bunu gerçekleştirmeyi öngörüyoruz.”

TÜGEM Hayvancılık Daire Başkanı Muhittin Eyimaya, süt ve süt ürünleri ithalatındaki yasağın kaldırılması için 10-15 gündür Rusya ile görüşüldüğünü de açıkladı

“Süt – yem paritesi bozuldu”

Ankara Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cengizhan Yorulmaz da süt primlerinin artırılması ile ilgili yaptığı değerlendirmede, Eylül’deki süt ihalelerinde 73,5 kuruş olarak belirlenen süt fiyatının Aralık’taki ihalelerde de değişmediğini, ama aynı dönemde yem fiyatlarının yüzde 25-30 artırıldığını söyledi.

Süt fiyatları değişmemesine karşın üretim maliyetlerinin arttığını vurgulayan Yorulmaz, şunları söyledi: ”Üretim maliyetlerindeki artışı göstererek, sanayici süt alım fiyatını, ihale dışında, bazı bölgelerde 2-6 kuruş düşürdü. Devletin artırdığı süt primin bu nedenle bazı bölgelerde üreticiye bir faydası olmayacak. Süt üretiminin devamı için 1 kg süt ile 1,5 kg yem alınması lazım. Şimdi 800 gram alınabiliyor. Bu gidişle damızlık hayvanlarımızı yine kasaba vereceğiz. Bu da et fiyatlarını düşürecektir. Evet, önümüzdeki dönemde damızlıklar kesildiği için tüketici ucuz et yiyecek, ama sonra ne yer ne içer bilemem…

Haber Kaynağı: Kobiden Haberler – www.kobiden.com

Bir Cevap Yazın