Süt tozu desteği ile üretici rahatlatacak

0
1257

Türkiye Süt Üreticileri Merkezi Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Salih Okumuş, süt tozu desteğinin, süt üreticisini ciddi şekilde rahatlatacağını söyledi. Okumuş, yıllık kayıtlı süt üretim miktarının 5,5 milyon ton olduğu ülkemizde, kayıtsız miktarla yıllık süt üretim miktarının 11-12 milyon tonu bulduğunu belirtti.

Süt fiyatlarının süt ihalelerinde 73,5 kuruş olarak belirlendiğini ifade eden Okumuş, ancak ihalesiz bölgelerde mevsimsel farklılıklara göre fiyatın 53 kuruşa kadar düştüğünü söyledi. 

Okumuş, süt ihalelerinde fiyatın daha da aşağı çekilmemesi için çaba gösterdiklerini dile getirerek, “Yeterli bir seviye değil ama en azından bu seviyenin altına düşmemesi için çaba gösteriyoruz. Bakanlık ve aklı selim sanayicide aynı çabayı gösteriyor. Süt fiyatlarının daha da düşmemesi ve kriz yaşanmaması için uğraşıyoruz” dedi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığının da bu amaçla sanayiciye her yıl verdiği süt tozu desteğini öne çektiğini vurgulayan Okumuş, bu yıl 18 bin ton süt tozuna destek verileceğini dile getirerek, “Geçen yıl Mart-Nisan gibi başlayan destekler, bu yıl piyasadaki sıkışma nedeniyle Şubat ayına çekildi. Tarım ve Köyişleri Bakanlığının 18 bin kilogramlık süt tozu desteği bugün başlıyor. Bu desteğin üreticiyi ciddi şekilde rahatlatacağını düşünüyorum. Fiyatların daha da düşmesinin önüne geçilecek” diye konuştu.

18 bin ton süt tozunun 180 bin ton süte karşılık geldiğini vurgulayan Okumuş, sadece örgütlü üreticiye yapılacak bu desteğin çok önemli olduğunu, desteğin Haziran’a kadar devam edeceğini bildirdi.

Haber Kaynağı: Hürriyet Gazetesi – www.hurriyet.com.tr

Bir Cevap Yazın