Sütte fiyat karmaşası

0
865
Dişi hayvanlar kesime gidince dericiler ‘tehlike’ sinyali verdi

Bandırma ve Erdek Süt Üreticileri Birliğinin mali genel kurulu Ticaret Borsası toplantı salonunda yapıldı.

Genel kurulda konuşan Bandırma ve Erdek Süt Üreticileri Birliği Başkanı Osman Yasun” Birliğimiz kurulduğu günden itibaren Ulusal Süt Konseyi’nin tavsiye fiyatlarını referans alarak firmalara süt pazarlamaktadır. Ancak gelişen olaylar üzerine içinde bulunduğumuz şu günlerde Konsey fiyatının ülke genelinde bozulduğu aşikardır. Özellikle bazı firmaların Balıkesir’de Konsey fiyatını uygulamaya diretirken aynı firmanın başka bir ilde Konsey fiyatının altında süt alımı yaptığı bilinmektedir”dedi.

Yasun şunları söyledi “ Balıkesir’de faaliyet gösteren yerel süt işletmeleri sadece Balıkesir’den süt aldıkları için maliyetlerin yüksek olması sebebiyle yaşadıkları haksız rekabetten süt bırakma yada faaliyetini terk etme noktasında olduklarını Birliğimize bildirmişlerdir. Görünen odur ki şu anda sadece Güney Marmara Konsey fiyatına riayet etmektedir. Ulusal Süt Kayıt sisteminden hangi firmanın hangi bölgeden kaç liraya süt aldığı Ulusal Süt Konseyi tarafından tespit edilmesi son derece önemlidir. Ancak bu firmalar bazı bölgelerde müstahsil fiyatını yüksek tutarak ardından da fiyat farkı faturasıyla mahsup ederek ödeyeceği bedeli düştüğünü öğrenmiş bulunmaktayız. 31 Mart tarihine kadar belirlenen tavsiye fiyatının piyasayı sıkıntıya düşürdüğü göz önünde bulundurularak yeni bir dönemi kapsayacak şekilde bir fiyat belirlenmesi gerekmektedir”

Bandırma ve Erdek Süt Üreticileri Birliğinin mali genel kurulunun ardından aynı salonda Bandırma ve Erdek Süt Üreticileri Birliğinin mali genel kurulu yapıldı.

Kaynak: http://ilkhabergazetesi.tv

Bir Cevap Yazın