Sütte taban fiyat talebi

0
1169

Kadir BütünerKÜTAHYA (İHA) – Kütahya Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, sürdürülebilir hayvancılık için bazı tarım ürünlerinde olduğu gibi sütte de taban fiyat uygulamasına geçilmesi gerektiğini bildirdi.

Bütüner gazetecilere yaptığı açıklamada, süt fiyatlarının litrede bazı bölgelerde 55 kuruşa kadar düşmesinin üreticiyi zor durumda bıraktığını belirtti.

Süt fiyatlarının birilerinin esaretine bırakıldığını iddia eden Bütüner, ”Bakanlığın acilen tedbir almasını bekliyoruz. Sürdürülebilir hayvancılık için bazı tarım ürünlerinde olduğu gibi sütte de taban fiyat uygulamasına geçilmelidir. Taban fiyatın yanı sıra desteklemelerin de üreticinin menfaatine olacak şekilde devreye sokulmasını bekliyoruz” dedi.

Bütüner, sanayici ile birlikte üreticiye destek verilmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: ”Süt piyasasında üretici sıkıntıda. Böyle üreticilik olmaz. Yem fiyatları almış başını gidiyor. Her ay yemin torbasına zam geliyor. Böyle bir durumda biz nasıl üreteceğiz. Üretici kar etmek zorunda. Süt üreticisi, ancak maliyetin üzerinde kar edebilirse ayakta durabilir.”

”İTHALAT DURMALI”

Süt fiyatlarında tekrar 2007’lere dönmek istemediklerini ifade eden Bütüner, süt tozu desteklemelerinin sanayiciye değil, üreticiye verilmesini, yem fiyatlarında da KDV’nin kaldırılmasını talep ettiklerini söyledi.

Bütüner, canlı hayvan ithalatının da sektörü sıkıntıya soktuğunu, dışarıdan gelen her hayvanın hem ete hem süte sıkıntı verdiğini bildirdi.

Bir Cevap Yazın