Tacikistan Tarım Bakanı: Türkiye önemli bir iş ortağımız

0
857
Tacikistan Tarım Bakanı: Türkiye önemli bir iş ortağımız

Tacikistan Tarım Bakanı Kasım Kasımov, Türkiye’nin Duşanbe Büyükelçisi Mehmet Dirik ile yaptığı görüşmede, Türkiye’nin ülkesi için önemli bir iş ortağı olduğunu söyledi

Bakan Kasımov, Dirik ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Duşanbe Temsilcisi Abdullah Sara’yi makamında kabul etti. Kabulde konuşan Tacik Bakan, Türkiye ile tarım alanında önemli işbirliği yaptıklarını kaydederek, “Geçen yıl dış ticaret hacmimiz 600 milyon dolar seviyesine ulaştı. Türkiye’den ülkemize 493,4 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi. Biz ise Türkiye’den 107 milyon dolar ithalat yaptık” diye konuştu.

Tacik Bakan Kasımov, Devlet Başkanı İmamali Rahman’ın geçen yıl Türkiye’ye yaptığı ziyaretinin son derece önemli olduğunun altını çizerek, bu ziyarette iki ülke arasında tarım alanında işbirliği anlaşmasının imzalandığını belirtti. Anlaşmanın ülkeler arasında hayvancılık, ortak üretim tesislerin kurulması, bilgi paylaşımı, çeşitli fuar ve konferansların düzenlenmesine imkan sağlayacağını belirten Tarım Bakanı Kasımov, Türk hükümeti tarafından yapılacak hibe karşılığında ülkesinde seracılık sektörünün de geliştirileceğini ifade etti.

Büyükelçi Dirik de konuşmasında, Tacikistan ile ilişkilerin her alanda geliştirilmesi için çalıştıklarını söyledi.

Görüşmede, Tacikistan ile TİKA arasındaki işbirliği alanları da değerlendirildi. TİKA’nın bu ülkede çok sayıda önemli projelere imza attığı vurgulandı.

CİHAN

Bir Cevap Yazın