tadelle

Tadelle ve Sarelle markalarının sahibi Toksöz Grubu, 150 yılı aşkın geçmişi ile İtalya’nın en köklü markalarından Pernigotti’nin tamamını Fratelli Averna’dan satın aldı. Bu satış İtalya’da büyük yankı uyandırırken, özellikle sendika ‘Ülkemizden kaçan kaçana ve biz hiçbir önlem alamıyoruz’ diyerek tepki gösterdi.

İtalya’nın en eski ve prestijli çikolata, şekerleme ve dondurma devi Pernigotti’nin tüm hisselerini Toksöz Grubu satın aldı.

Advertisement

Toksöz Grup Sanset Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Toksöz, grup olarak, ünlü Pernigotti markasını satın almaktan son derece mutlu olduklarını ifade etti. “Bu bizim ilk yurtdışı satın almamız” diyen Toksöz, şunları anlattı:

“Grubumuz, çikolata, nugat ve dondurmada dünya çapında tanınan bir marka olan Pernigotti’nin yurtdışındaki gücünü de arkasına alarak daha da güçlenecek ve Avrupa başta olmak üzere, dünyada yeni pazarlarda varlığını gösterecek. Pernigotti yüzde 100 doğal ürünlerle şirketimizin yurtdışında parlayan yıldızı olacak. Pernigotti’yi hem Türk pazarına hem de önemli ülkelere tanıtacağız.”

Toksöz Grup Türkiye’de Tadelle, Sarelle ve L’era Fresca markalarıyla gıda sektöründe, Sanovel markasıyla da ilaç sektöründe faaliyet gösteriyor.

80 MİLYON EURO CİRO

Yılda 80 Milyon Euro cirosu olan Pernigotti’nin sahibi Francesco Rosario Averna sektöründe haklı bir üne sahip olduklarını ve 1868’den bu yana şekerleme üretilen fabrikanın emin ellere gittiğini belirterek “Toksöz ailesi yönetiminde markamız dış dünyaya şimdi daha da açılacak” dedi. 1995 yılında Pernigotti ailesinin son bireyi Stefano Pernigotti tarafından mirasçısı olmadığı gerekçesiyle Fratelli Averna grubuna satılan Pernigotti şekerleme fabrikasında halen 150 işçi çalışıyor.

ÜLKEMİZDEN KAÇAN KAÇANA

İtalya gıda ve tarım işverenleri sendikası “Coldiretti” Pernigotti’nin satımı ile ilgili olarak “Maalesef Made in İtaly her geçen gün kan kaybederek yabancılaşıyor. Sadece bu hafta Pernigotti’yi Türklere kaptırmanın dışında yün sektörünü en değerlisi olan Loro Piana’yı da Fransızlara sattık. Şu an için 10 Milyar Euro’luk marka değeri çok yüksek firma artık yabancıların elinde. Ülkemizden kaçan kaçana ve biz hiçbir önlem alamıyoruz” açıklaması yaptı.

Pernigotti 5 nesildir üretiliyor

İtalya’nın geleneksel ve tarihi markası olan Pernigotti, 5 nesildir Averna ailesi tarafından yönetilen Fratelli Averna’nın markalarından bir tanesi. Novi Ligure’de 150 kişiye yakın bir kadronun üretimi gerçekleştirdiği Pernigotti, tarihi bir öneme sahip ve fındıklı çikolata, nugat ve dondurmaları ile tanınıyor. Ağırlıklı olarak yerel piyasalara odaklanan Pernigotti, Almanya, Amerika, Latin Amerika ve Çin’de büyümeye devam ediyor. Yıllık yaklaşık 75 milyon Euro ciro elde eden Pernigotti’nin, satış gelirlerinin yüzde 55’ini çikolata ve şekerleme, yüzde 45’ini dondurma oluşturuyor.

http://www.hurriyet.com.tr/

Bir Cevap Yazın