Tahıl Petrolün Yerini Alabilecek Mi?

0
994

On yıl sonra Rusya dünya pazarında ana tahıl sevkiyatçısı konumuna gelerek ihracat yapısında petrol yerini tahıla bırakabilir.

Gözlemcilere göre birçok ülke, kısa zaman içinde açlık tehlikesi ile karşı karşıya gelebilir. Her geçen sene Dünya nüfus artışı ile gıda üretimi arasındaki fark büyüyor, işlenen toprak yüzölçümü daralıyor. Çok az ülke tarıma katabilen toprak fazlasına sahip. Dünyanın tarımsal arazisinin yüzde onluk payına sahip Rusya, gözlemcilere göre en değerli zirai rezervi elinde tutuyor. Nispeten temiz çevre ve avantajlı coğrafik durum sayesinde dünya gıda pazarında büyük pay sahibi Rusya, 2010 kurağından önce senede 20 milyon ton tahıl ihraç ediyordu. ”Rusya’nın Sesi”ne konuşan Ekonomi Yüksek Okulu Bilim Müdürü Yevgeniy Yasin, ülkemizin uzun bir yol başında olduğunu açıkladı.

Rusya’nın rezervleri mevcut. Tarıma kapsamlı ve ciddi yaklaşım gösterdiğimiz takdirde kısa zaman içinde olumlu sonuçlara varılacak. Tahıl kalitesini artırmak ve lojistiğe daha büyük önem vermek lazım .

Bugünlerde Rusya’da kurağa, böceklere ve hastalıklara dayanıklı tahıl ıslah çalışmaları sürmektedir. Islah edilmiş tahıldan, herbisid ve pestisid kullanılmadan iyi rekolte elde edilir. Üstelik tarımsal ilaç ihtiva etmeyen doğal gıda ürünlerine talep devamlı artmaktadır. Sayın Yasin, Öte yandan tarım alanında Rusya’nın bazı eksiklerinin mevcut olduğunu unutmamamız lazım, dedi.

Gelişmekte olan ülkelere özgün ucuz işgücü ile rekabet etmemiz çok zor. Gelişmiş ülkelerin inovasyon teknolojisi de bizde henüz yok .

Ayni zamanda Rusya’da geliştirilen kimi teknoloji bütün dünyada kullanılıyor. Rusya Bilimler Akademisi Besleme Enstitüsü Müdür Yardımcısı Aleksander Baturin’i dinliyelim.

Rafinerilerde oluşan kimyasal atıkların işlenip değerlendirilmesi için mikroorganizma kullanılmasına dayanan ünik teknoloji geliştirdik. Onun sonucunda elde edilen protein yem olarak değerlendirilir.

Son yıllarda tarım alanında inovasyon projeleri uygulanıyor. Onların sayesinde 10 senede ülkemiz, yıllık 100 milyon tonluk tahıl ihracatı ile bir numaralı gıda ihracatçısı olabilecek. Neticede petrol ihracatı yerini tahıl ihracatına bırakacak.

KAYNAK : www.tarim.com.tr, www.superstock.com

Bir Cevap Yazın