‘Takip Sistemi’ başlıyor!!!

0
912
Takip Sistemi' başlıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıda takviyelerine sıkı takip sistemi getirdi.

Bakanlık, takviye edici gıdalarda izlenebilirliği temin etmek amacıyla ürün takip sistemini kuracak. Takip sisteminin uygulanmasına ilişkin özel uygulamalar yapılacak. Ayrıca, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda 6, Sağlık Bakanlığı’ndan 3, her iki bakanlıkça ayrı ayrı seçilecek konusunda tecrübeli 3’er bilim insanı olmak üzere 15 üyeden oluşan ‘Takviye Edici Gıda Komisyonu’ kurulacak.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın hazırladığı Takviye Edici Gıdaların İthalatı, üretimi, İşlenmesi ve Piyasaya Arzına İlişkin Yönetmelik yürürlüğe girdi.
Hazırlanan yönetmeliğe göre gıda takviyelerinin üretim izni komisyon kararına bağlanırken, satışı da Bakanlığın izin verdiği yerlerde yapılabilecek. Yönetmelik, takviye edici gıdaların ithalatı, üretimi, işlenmesi ve piyasaya arzı için yeni kriterler getirdi. Gıda takviyelerinin uygunluğu Gıda Tarım ve Hayvancılık ile Sağlık Bakanlığı ve üniversitelerin ilgili bölümlerinin temsilcilerinden oluşan komisyon tarafından değerlendirilecek. Üretici ve ithalatçı firmalar, satışa sunulacak ürünün numune analizini yaptırdıktan ve komisyonun uygun görüşünü aldıktan sonra bakanlıktan onay alabilecek. Onay sürecinden sonra satışa çıkacak takviye edici gıdalar, sadece ithalatçı ve üreticinin kendi satış yerinde ya da bayilik sözleşmesi yaptığı işletmelerde satılabilecek.

Bakanlık, gıda takviyelerinin denetimini ise kuracağı ‘Takviye Edici Gıda Takip Sistemi (TTS)’ ile sağlayacak. Bu sistem sayesinde, takviye edici gıdaları üreten, işleyen, ithal eden, dağıtımını ve piyasaya arzını yapan işletmeler her noktada takip edilecek. Yönetmelik ayrıca internet üzerinden yapılan satışları denetim altına almak için, kayıt zorunluluğu getiriyor. İnternet üzerinden satış yapmak isteyen firmalar, ancak bakanlıktan izin aldıktan ve bakanlığa Alan Adı/URL adreslerini verdikten sonra satış yapabilecekler. Böylece normal beslenmeyi takviye amacıyla üretilen gıda takviyelerinin, internet üzerinden tüketiciyi yanıltıcı reklam ve tanıtımlarla satışı engellenmiş olacak. Takviye edici gıda üreten işletmeciler ayrıca işletme büyüklüğüne bakılmaksızın işyerlerinde gıda mühendisi, ziraat mühendisi (gıda bölümü), kimya mühendisi veya kimyager olmak üzere en az bir kişi çalıştıracaklar.

15 KİŞİLİK TAKVİYE EDİCİ GIDA KOMİSYONU KURULACAK

Takviye Edici Gıda Komisyonu (TEGK) kurulacak. TEGK; Bakanlıktan 6, Sağlık Bakanlığından 3 temsilci, her iki Bakanlıkça ayrı ayrı seçilecek konusunda temayüz etmiş 3’er bilim insanı olmak üzere, takviye edici gıda konusunda deneyimli 15 üyeden oluşacak. TEGK yılda en az 12 defa olağan olarak plânlama ve değerlendirme toplantısı yapacak. TEGK gerektiğinde, başkanın daveti ile toplantı düzenleyebilecek.

haberler.com

Bir Cevap Yazın