TAMTEST Personeli Avrupadaki Tarımsal Mücadele Makinelerinin Denetim ve Testlerini Yerinde İnceledi

0
1424
TAMTEST Personeli Avrupadaki Tarımsal Mücadele Makinelerinin Denetim ve Testlerini Yerinde İnceledi

Tarımsal üretim faaliyetlerinin en önemli bileşenlerinden olan pestisit uygulamaları ülkemiz tarımı açısından büyük önem arzetmektedir. İnsan, çevre ve bitki sağlığını doğrudan etkileyen bu uygulamalar çok geniş yelpazede çeşitli makine ve ekipmanlarla yapılmaktadır.

Ülkemizde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Tarım Alet ve Makine Test Merkezi Müdürlüğü (TAMTEST) 5996 sayılı VETERİNER HİZMETLERİ, BİTKİ SAĞLIĞI, GIDA VE YEM KANUNU ile bu makinaların tarımsal mücadele tekniklerine uygunluğu yönünden testlerini yapan tek yetkili kurum olup, verdiği raporlara istinaden gerek yerli imalat gerekse ithal her türlü mücadele makinası ve ekipmanı Bakanlıkça ruhsatlandırılmaktadır.

Bu alanın Avrupa’daki durumunu eşdeğer kurumlar nezdinde yerinde görmek, incelemek ve ülkemizde gerekli iyileştirmeleri yapmak maksadıyla, Ulusal Ajans koordinatörlüğünde TAMTEST personeli tarafından ‘Avrupa Birliği Mesleki Eğitim Programı Leonardo da Vinci Hareketlilik Projeleri’ kapsamında hazırlanan BİTKİ KORUMA MAKİNALARININ TEST VE DENETİMLERİNDE UYGULANAN YENİ TEKNOLOJİLERİN TEORİK VE UYGULAMALI EĞİTİMİ (BİKOMAT) İsimli projenin hareketlilik faaliyeti 16-29 Mart 2014 tarihlerinde Belçika ve Hollanda da gerçekleştirildi. Projeye katılan kurum mühendisleri ve Proje ortakları faaliyet kapsamında AB ülkelerinde bitki koruma makinalarının testlerinde kullanılan yeni teknolojiler üzerine uygulamalı ve teorik eğitimler aldılar. Modern test sistemleri ve test cihazları ile çalışma imkanı bulan katılımcılar projenin mesleki anlamda kendilerine çok yararlı olduğunu belirttiler. Ayrıca Avrupa genelinde uygulanan kullanımdaki Bitki Koruma Makinelerinin periyodik olarak kontrolüne yönelik sistem hakkında detaylı bilgiler alan ve bu kapsamda Mobil Test İstasyonlarını ziyaret eden gruplar buralarda da teorik ve uygulamalı çalışmalar yapma imkanı buldular.

Bir Cevap Yazın