Tankut: İyi tarım uygulamaları göstermelik

0
1059

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana Milletvekili Yılmaz Tankut, iyi tarım uygulamalarına geçen üreticilere yönelik faizlerde yüzde 50 indirim uygulamasının göstermelik olduğunu belirterek, gerçekte üreticilerin masrafının daha da arttığını bildirdi.

Tankut, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in cevaplaması talebiyle verdiği yazılı soru önergesinde “Ziraat Bankası tarafından çiftçilerimize verilen kredilerde uygulanan yüzde 10’luk faiz oranlarının iyi tarım uygulamaları projesine katılan üreticilere yüzde 5 olarak tatbik edildiği belirtilmektedir. 

Ancak üreticilerin uygulamaya katıldıklarının kabulü için sertifika almaları ve bunun için de danışmanlık ücretiyle birlikte yıllık 6 bin liralık bir ücretin ödenmesi gerektiği vurgulanmaktadır.” ifadesine yer verdi.

Tankut, “Buna göre, 50 bin liralık kredi kullanan bir üretici yıllık 5 bin lira faiz öderken, uygulamaya geçmesi halinde ödemesi gereken faiz miktarı 2 bin 500 liradır.

Böylece uygulamaya katılan üreticiye yıllık 6 bin liralık bir fatura çıkarıldığı için 50 bin liralık kredi kullanan aynı üreticinin faiz, sertifika ve danışmanlık ücretlerine ilişkin toplam masrafı yıllık 8 bin 500 lirayı bulmaktadır.

Dolayısıyla üreticiye büyük müjde olarak ilan edilen faiz indirimi yapılmış gibi gösterilirken aslında üretici daha fazla bir masrafla karşı karşıya bırakılmıştır.” ifadesini kullandı.

MHP Adana Milletvekili Yılmaz Tankut şu soruları yöneltti: “İyi tarım uygulamalarına geçen üreticinin yıllık ödemesi gereken danışmanlık ücreti ile sertifika ücreti ne kadardır?.

Uygulama gerçekte üreticinin yıllık masraflarını azaltmakta mıdır yoksa artırmakta mıdır?. Üreticilerin yanıltılarak daha fazla masraf altına sokulmasıyla ilgili bilginiz var mıdır?.

Böyle bir uygulama üreticinin lehine değilse, gözden geçirilmesi düşünülmekte midir?.”

CİHAN

Haber Kaynağı: Haber7.Com – www.haber7.com

Bir Cevap Yazın