“Tansiyonu Ne Düşürür?” Diyenlere İlaç Gibi Gelecek 7 Doğal ve Şifa Dolu Yiyecek

0
3223
"Tansiyonu Ne Düşürür?" Diyenlere İlaç Gibi Gelecek 7 Doğal ve Şifa Dolu Yiyecek
"Tansiyonu Ne Düşürür?" Diyenlere İlaç Gibi Gelecek 7 Doğal ve Şifa Dolu Yiyecek

Tansiyonu Ne Düşürür? Tansiyonunuz bir anda yükseliyor ya da düşüyorsa tansiyonu etkileyen yiyecek ve içecekleri bilmenizde fayda var demektir. Tam da bu yüzden tansiyonu ne düşürür, bugün birlikte öğrenelim, yüksek tansiyon sorunu yaşayanlara yardımcı olacak, düşük tansiyon sorunu yaşayanların ise uzak durması gereken yiyecekler içecekler nelerdir, birlikte keşfedelim diyoruz.

Gün içinde ani olarak gelişebilen yüksek ya da düşük tansiyon problemi göz kararmasından baş dönmesine, halsizlikten baygınlığa, birçok sağlık sorunu da beraberinde getiriyor, biliyorsunuz. Özellikle şu sıcaklarda işin içine bir de güneş çarpması, vücudun hızla su kaybetmesi gibi değişkenler de girince tansiyonu dengede tutmak bir hayli zor olabiliyor.

Siz siz olun, tansiyona ne iyi gelir hep aklınızın bir köşesinde bulundurun. Bu bilgiler sizin ya da sevdiklerinizin işine çok yarayabilir, bizden söylemesi diyor ve lafı hiç uzatmadan sizi “Tansiyonu ne düşürür?” sorusunun yanıtlarıyla baş başa bırakıyoruz.

“Yüksek tansiyon belirtileri nelerdir?” diyenleri, kendisinde yüksek tansiyon olup olmadığını merak edenleri şöyle de alabiliriz: Yüksek Tansiyon Sorununuz Olup Olmadığını Gösteren 11 Ciddi İpucu

Tansiyon neden yükselir?

Ara ara tansiyonunuzda yükselmeler meydana geliyor, kendini halsizlik, ödem, şişkinlik ve burun kanaması gibi çeşitli şekillerde gösteriyorsa ya da artık kronikleşmiş bir yüksek tansiyon hastasıysanız tansiyonu ne düşürür sorusuna çok defa yanıt aramışsınız demektir. Yüksek tansiyona iyi gelen, tansiyonu düşürmeye yardımcı olan yiyecek ve içeceklerden önce aklınızda bulundurmanız gereken ise tansiyonun neden yükseldiği aslında. Bu nedenleri olabildiğince ortadan kaldırmakla işe başlarsanız tansiyonunuzun yükselmesine engel olabilirsiniz. Buyursunlar tansiyonun yükselmesine neden olan en yaygın sebepler şöyle:

 

  • İşlenmiş gıdalar tüketmek
  • Aşırı tuzlu yiyecek ve içecekler tüketmek
  • Sağlıksız ve düzensiz beslenmek
  • Fazla kilolu olmak
  • Gün içinde neredeyse hiç hareket etmemek, spor yapmamak
  • Uyku düzeninin olmaması, sık sık uykusuzluk sorunu yaşamak
  • Aşırı stres
  • Zararlı alışkanlıklar
  • Genetik faktörler ve sahip olunan farklı hastalıkların yan etkileri

 

Tansiyonu ne düşürür?

"Tansiyonu Ne Düşürür?" Diyenlere İlaç Gibi Gelecek 7 Doğal ve Şifa Dolu Yiyecek
“Tansiyonu Ne Düşürür?” Diyenlere İlaç Gibi Gelecek 7 Doğal ve Şifa Dolu Yiyecek

Tansiyon neden yükselir öğrendiğimize göre sıra geldi tansiyonu ne düşürür, öğrenmeye. Aşağıdaki yiyecek-içeceklerden destek alarak yükselen tansiyonunuzun dengelenmesini sağlayabilir, bu yiyecekleri düzenli olarak tüketerek tansiyonunuza kalıcı bir iyilik yapabilirsiniz.

Limonlu su

Yüksek tansiyona karşı en çok tanınan isimlerden biriyle, limonla başlıyoruz. Limon, güçlü antioksidan özellikler gösterdiğinden damarların daralmasına neden olan zararlı maddeleri temizliyor. Bu sayede kan, damarlara yüksek bir basınç yapmak zorunda kalmıyor. Hal böyle olunca yüksek tansiyon probleminin önüne geçilmiş oluyor. Limonun bu etkisinden faydalanmak için her sabah bir bardak suyun içine yarım limonun suyunu taze taze sıkıp içmeniz yeterli olacaktır.

Sarımsak

Tıpkı limonlu su gibi sarımsak da yüksek tansiyonla mücadelede en çok başvurulan isimlerden biri. Limonla benzer bir şekilde antioksidan özellikler gösteren sarımsak, yükselen tansiyonu düşürme konusunda en hızlı etki eden yiyeceklerden de biri olarak biliniyor. Günde 1-2 diş kadar sarımsak yemeniz tansiyonunuzu dengeleme konusunda yeterli oluyor.

Muz

Muz, içinde bolca potasyum minerali bulunan bir meyve. Bu bol potasyum sayesinde de kan akışının düzenlenmesini sağlıyor. Kanın pıhtılaşmasının ve damarlarda yabancı maddelerin birikmesinin önüne geçen muz, bu sayede yüksek tansiyonun önüne geçiyor.

Kakao

Kakao, içindeki flavonoid adlı madde sayesinde güçlü antioksidan özellikler gösteriyor. Bu özellikler sayesinde de damarların daralmasının önüne geçiyor, kan akışının seyrini bozacak maddelerin birikmesini engelliyor. Bu da yüksek tansiyon problemi yaşanma riskini en aza indirmesi anlamına geliyor.

Kakaonun bu faydasından yararlanmak için gün içinde kakao oranı yüksek bir bitter çikolatadan 1-2 küçük parça ağzınıza atmanız yeterli olacaktır, bizden söylemesi.

Kudret narı

Listemizin belki de en az bilinen ama en mucizevi etkiler gösteren yiyeceği kudret narı. Görüntüsüyle ilk kez gören herkesi şaşırtmayı başaran bu meyve, içindeki yararlı maddeler sayesinde yüksek tansiyondan tutun da birçok kanser türüne kadar, sık yaşanan birçok sağlık probleminin iyileşme sürecine katkı sağlıyor. Aktarlardan ya da zamanıyken semt pazarlarından elde edebileceğiniz bu meyvenin içindeki kırmızı kısmı taze taze yiyebileceğiniz gibi meyvenin tamamını bir kavanoz dolusu zeytinyağının ya da balın içinde bekletip tüketebilirsiniz.

Kudret narı ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek isterseniz sizi hemen şöyle alabiliriz: Kudret Narı

Kavun

Kavun da tıpkı muz gibi potasyum bakımından oldukça zengin bir meyve. Bu sayede de damarları temizliyor ve daralmasının önüne geçiyor. Bu sayede kan akışınızın dengeli bir şekilde devam etmesi de sizi yüksek tansiyondan koruyor. Mis.

Pancar suyu

İçinde bulunan nitrat sayesinde kanın damarlarımızdan rahat rahat akıp geçmesini sağlayan, böylece de yüksek tansiyondan eser bırakmayan pancar suyu da en etkili tansiyon düşürücülerden. Kırmızı pancarı katı meyve sıkacağından geçirerek elde edeceğiniz bir bardak pancar suyunu afiyetle içerseniz kısa süre içinde tansiyonunuzun düştüğünü fark edebilirsiniz. Üstelik bu etkisinin yaklaşık 1 tam gün boyunca devam etiği de söyleniyor.

Önemli bir not: Biz yukarıda yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı yiyeceklerden söz ettik ama sizin ciddi ve kronik bir tansiyon sorununuz varsa, tansiyon ilacı kullanıyorsanız bu yiyeceklerden destek almadan önce mutlaka ama mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Kendinize iyilik yapmak isterken aksi bir durumla karşılaşmanızı istemeyiz. Sağlık bu, ihmale gelmez, aman diyelim.

Bir Cevap Yazın