Tarım Aletlerinin Bakımı Başladı

0
1376
Tarım Aletlerinin Bakımı Başladı

Türkiye’nin önemli tarım merkezilerinden Yozgat’ta çiftçiler, ekim ayı öncesi zirai aletlerinin bakımını yaptırmak için sanayinin yolunu tutuyor. Çiftçi, yeni tarım aletleri pahalı olduğu için ellerindeki zirai aletleri tamir ettirerek kullanmaya çalışıyor.

Yerköy İlçesi Sanayi sitesine kazayağı ve tırmık aletlerini getiren Necati Özerisimli çiftçi, ekim ayının yaklaşmasıyla kullanacağı zirai aletlerin tamir ve bakımını yaptırmak için şimdiden hazırlıklara başladığını söyledi. Özer, “Tarlanın ekime hazırlanması için kullanılacak malzemelerin bakıma ihtiyacı vardı. O yüzden sanayiye getirerek şimdiden bakımını yaptırıyorum. Tarlanın iyi bir şekilde ekime hazırlanması için mutlaka pulluktan mibzere kadar kullanılan malzemelerin iyi olması gerekir.” dedi.

Zirai aletlerin tamiratı üzerine faaliyetini sürdüren İsa Kandemir ise ekim ayının yaklaşmasıyla işlerinde yoğunluk başladığını belirterek, “Çifçilerimiz kırılan ya da tamire ihtiyacı olan tarım aletlerini bizlere getirerek bakımını yaptırıyor. Yeni tarım aletleri pahalı olduğu için vatandaşlarımız genelde ellerindeki zirai aletlerle idare etmeye çalışyor. Biz de mümkün olduğu kadar çifçilerimizin bu yöndeki ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışıyoruz. İlçemiz biçerdöverleri ile ünlü olduğu için nisanda biçerdöver tamir ve bakımı olurken, bu aylarda ise ekimde kullanılan zirai aletlerin bakım ve tamirat işi oluyor.” diye konuştu.

Motor ustası Bekir Demir de 35 yıldır sanayide motor ustası olarak faaliyetimi sürdürdüğünü ifade ederek, “Türkiye’de biçerdöver bakım ve tamiratı bakımından ilçemiz büyük bir öneme sahip. Biçerdöver üzerine çevre illerdeki üreticilerimiz de bizim sanayimizi tercih etmektedirler. Şu an için traktör ve zirai aletlerin tamir ve bakımını yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

Burada dikkat edilmesi gereken husus hurda haline gelmiş tarım aletlerinin de arazilerde bir şekilde bakımı yaptırılıp kullanılmaya çalışılması. Bu tarz aletler kullanılarak tarımda ne kadar gelişebiliriz ki ? Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarım elet ve makine desteklerinin kapsama alanını biraz daha genişletip destek ücretini biraz daha arttırması için bir çalışma yapması gerekiyor…

Bir Cevap Yazın