Tarım arazileri bölüne bölüne ekilemez hale geldi

0
840
Bakan-Eker:-Tarim-arazileri-bolune-bolune-ekilemez-hale-geldi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, tarım arazilerinin bölüne bölüne ekilemez hale geldiğini belirterek, aldıkları tedbirlerle son 7 yıl içinde 20 dönümün altındaki arazilerin bölünemediğini söyledi.

Mehdi Eker, Karabük’ün Eflani ilçesinde kurulan BERCE AŞ’nin açılışını yaptı. Açılışta konuşan Bakan Eker, tarım arazilerindeki bölünme sorununa değindi. Konuyla ilgili tedbir aldıklarını kaydeden Eker, şöyle devam etti: “20 milyon dönüm arazi Türkiye’de bu şekilde aşırı parçalanmadan dolayı kullanılamıyor. Meclis Genel Kurulu’na kanun tasarısı gönderdik. Meclis açıldığında, Genel Kurul’a gelecek. Eğer Türkiye, 21. yüzyılda dünyanın tekrar büyük tarım gücü olacaksa, bu kanunun çıkması lazım. Türkiye’de eğer torunlarımız, çocuklarımız tarım ve hayvancılık yapacaksa kanunun çıkması lazım.”

Bakan Eker, konuşmasının ardından, Karabük Valisi İzzettin Küçük, Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, AK Parti Karabük Milletvekili Osman Kahveci, Eflani Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul ve AK Parti Karabük İl Başkanı Ömer Ayar ile tesisin açılışını yaptı. Eker ve beraberindekiler, tesisleri inceledikten sonra Eflani Belediyesi’ni ziyaret etti.

Eker, ziyaretin ardından Ankara’ya hareket etti.

haber365

Bir Cevap Yazın