Tarım Bakanlığı 20 bin personel alımı yapacak

0
1155
Tarım Bakanlığı 20 bin personel alımı yapacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı önümüzdeki yıl 20 bin personel alarak denetim elemanı sayısını 5 binden 25 bine çıkararak. Bakanlık Böylelikle yılda 600 bin ürünü denetleyecek.

25 Bin Kişilik Denetleme Ordusu

Geçtiğimiz yıl 515 bin ürün ve firmaya denetimler gerçekleştiren Bakanlık, bu yılın ilk 10 ayında 438 bin denetim gerçekleştirdi. Bu kapsamda, tüketicilerin haklarının korunması için görev yapan 5 bini aşkın denetim ordusu önümüzdeki yıl genişletilecek. Denetim elemanı alımları 2015 yılında başlayarak 2018 yılına kadar 25 bin kişilik denetim ordusu oluşturulacak.

Her İhbar Değerlendirilecek

Bakanlık denetim sıklığı açısından büyük ya da küçük firma ayrımı gözetmeksizin, şüphe ve 174 ihbar hattı üzerinden mercek altına alıyor.

İşletmenin hijyen durumu, gıda işletmecisinin uyguladığı otokontrol amaçlı gıda güvenilirliği planları, daha önce idari yaptırım uygulanıp uygulanmadığı ve ürünün taşıdığı risk göz önünde bulunduruluyor. Ayrıca ürün güvenilirliği açısından daha riskli olarak kabul edilen hayvansal gıdaları üreten işletmeler daha yüksek sıklıkta denetleniyor.

Riskli Denetimlere Öncelik Verilecek

Tarım Bakanlığı, özellikle şüphe ve ihbar hattı 174 üzerinden gelen çağrılardan yola çıkarak risk haritası oluşturdu. Bu harita üzerinden risk bazlı denetimlere ağırlık verecek denetmenlerin, başta insan sağlığı, hayvan sağlığı, çevre kirliliği ve sosyo ekonomik açıdan zarar verecek hiçbir üretime izin vermeyecek.

Kaynak: Türkiye Gazetesi (Alıntı)

Editör Yorumu: Türkiye Gazetesinde aradım taradım böyle bir haber bulamadım. Umarım, işsiz ziraat mühendisi arkadaşları heveslendiren bu haber sırf sitenin hitini yükseltmek ve tıklanma oranını artırmak için yazılmış bir haber değildir. Kaynak sitede haberi bulamayınca bende alıntı yaptığım siteyi eklemek durumunda kaldım. Konuya gelince; şahsi fikrim böyle alımın mümkün olmadığı yönünde… çünkü ne bakanlık personel açığının bu kadar olmayışı ne de maliye bakanlığının böyle duruma bütçe ayırması pek mantıklı gelmiyor. Umarım yanılıyorumdur…

Bir Cevap Yazın