Tarım İl Müdürlüğü’nden “Sığır Tüberkülözu” açıklaması

1
846
Tarım İl Müdürlüğü’nden “Sığır Tüberkülözu” açıklaması

Kastamonu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, basında yer alan ‘Sığır tüberkülozu’ haberi ile ilgili açıklamada bulundu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, “Son günlerde yerel ve ulusal basın yayın organlarında çıkan sığır tüberkülozu ile ilgili haberler asılsız olup, bahsedilen olay Devrekani İlçemizde mevcut bir hayvancılık işletmesinde 2013 yılı Ekim ayında başlayıp 2014 tarihinde sönüşü yapılan Sığır Tüberkülozu Hastalığı ile ilgilidir. Ancak söz konusu hastalık çıkışı, ilgili basın yayın organları tarafından yeni olmuş bir olay gibi lanse edilmek istenmiştir. Belirtilen bölgede son durum itibarıyla salgın hastalık tehlikesi, hastalığın ithal hayvanlardan bulaşması, hayvanların telef olması gibi durumlar bulunmamakla birlikte bölgede güncel hastalık mihrakı da yoktur. İlimiz genelinde Bakanlığımızca belirlenmiş esaslar doğrultusunda hayvan hastalıkları ve zararlıları ile mücadele, koruyucu ve tedavi edici hayvan sağlığı hizmetlerini yürütülmesi, hayvan refahını sağlayıcı çalışmalar ve hayvan sağlığı ile ilgili karantina hizmetlerinin yürütülmesi kapsamında tüm çalışmalar il ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personelince mesai mevhumu gözetmeksizin gerçekleştirilmektedir. 2

1 Ekim 2013 tarihinde İlimiz Devrekani İlçesi Kanlıabat Köyünden bir yetiştiricimize ait hayvancılık işletmesinde kesimi yapılan 1 adet büyükbaş hayvanda Devrekani İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personelince yapılan otopsi neticesinde Sığır Tüberkülozu hastalığının tespit edilmesi üzerine işletme karantina altına alınmış ve hayvan giriş çıkışı yasaklanmıştır. 01.11.2013 tarihinde işletmede bulunan 38 adet hayvana tüberkülin testi yapılmış ve 6 adet hayvanda tüberküloz hastalığı tespit edilmiş ve Bakanlığımızdan ruhsatlı mezbahalarda kesime sevk edilmiştir. 2013 ve 2014 yılları içerisinde işletmedeki tüm hayvanlara test yapılarak pozitif çıkanlar kesime sevk edilmiş olup, en son 1 Eylül 2014 tarihinde test sonucu işletmedeki tüm hayvanlar pozitif bulunduğundan kesime sevk edilmiştir.

25.09.2014 tarihinde işletmede hastalık söndürülerek mahallinde alınan tüm karantina tedbirleri kaldırılmıştır. 21.10.2013 – 25.09.2014 tarihleri arasında hastalığın izlenme sürecinde Sığır Tüberkülozu Hastalığını teşhis etmek üzere tüberkülin testi yapılıp pozitif sonuç veren 47 adet hayvan için yetiştiriciye 122 bin 608 TL hayvan hastalığı tazminatı desteği ödemesi yapılmış olup, hayvanlar 2014 yılında Sığır Tüberkülozu ile Mücadele Yönetmeliği ve ilgili mevzuatlar doğrultusunda Resmi Veteriner Hekim gözetiminde kontrolü olarak kesime sevk edilmiştir. Basınımızda bahsedildiği gibi hayvanların telef olması gibi bir durum söz konusu değildir” denildi.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın