Tarım il müdürlüğü’nden ‘uğur böceği’ uyarısı

0
1778

Uğur BöceğiELAZIĞ (İHA) – Elazığ Tarım İl Müdür Vekili Mesut Arı, uğur böceklerinin öldürülmemesi konusunda vatandaşları uyardı.

Tarım İl Müdür Vekili Mesut Arı, uğur böceklerinin Coccinellidae familyasını oluşturan böceklerin ortak adı olduğunu belirterek, bu böceklerin büyük bir kısmının renkli olduğunu söyledi. Arı, “Uğur böcekleri faydalı böceklerdir. Larva ve erginleri yaprak bitlerini ve koşnilleri çok sayıda yediklerinden biyolojik mücadelede kullanılırlar. Kışı çoğu bir arada kışlaklarda geven diplerinde geçirirler ve karların erimesiyle ovalara inmeye başlarlar. Senede iki döl verirler ve yumurtalarını yaprak bitlerinin

çok olduğu yerlere bırakırlar. Elazığ’da yaygın olarak görülen uğur böceği türü 7 noktalı böceklerden olup, tarım alanlarına kesinlikle zarar vermeyen, sadece zararlı böceklerle beslenen bir türdür. İlimizde 2010 yılında olduğu gibi bu yıl da uğur böceği populasyonunun yüksek olacağı tahmin edilmektedir. Endişeye gerek yoktur. Aksine sevinilecek bir durumdur. Bağ ve bahçe ilaçlamalarının başladığı bu günlerde uğur böceklerinin fazla olduğu tarım alanlarında kullanılan zirai ilaçlar dikkatle seçilmelidir.

Kesinlikle böcek öldürücü ilaçlar kullanılmamalıdır. Kullanılacak ilaçlar için mutlaka reçete yazdırılmalı, reçetesiz ilaç kullanılmamalı, reçeteyi yazacak teknik elemana uğur böceği yoğunluğu mutlaka hatırlatılmalıdır. Zorunluluk varsa faydalı böcekleri öldürmeyen insektisitler tercih edilmelidir” dedi.

Bir Cevap Yazın