Tarım İlacı Atıkları Toplanıyor

0
1194
Tarım İlacı Atıkları Toplanıyor

Merkez Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, Denizli’de, tarım ilaçlarının atıklarının çevreye zarar vermeden toplanacağını söyledi.
Tarım ilaçlarının çevreye zararını en aza indirmek için sürdürülen çalışmaların ardından özel toplama kutuları alındığı, 10 tarım ilaçları atığı toplama kutusunun merkez ovadaki çiftçilerin yoğun olarak kullandıkları Çeşme başları ve tarım depolarının uygun yerlerine monte edildiği belirtildi.
Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, Denizli’de kullanılan tarım ilaçlarının kutularının gelişigüzel atıldığını belirterek “Oda olarak farklı mahallelerde yaptığımız toplantılarla bu atıkların içinde az da olsa kalan tarım ilaçlarının doğaya büyük zarar verdiğini çiftçilere anlattık. Bölgede 7 bin dekar alanda devam eden iyi tarım uygulamaları kapsamında da çiftçilerimize destek ve örnek olmak için atık toplama kutuları yaptırdık. Kooperatif başkanları ve muhtarlarla görüşerek kutuları çiftçilerin yoğun olarak uğradığı çeşme başlarına ve depo yanlarına monte ettirdik” dedi.
Çiftçilerin kullandıkları tarım ilaçlarının boş kutularını ve ambalajlarını kutunun içine attıklarını belirten Gemici, şöyle konuştu: “Kapağı kilitlenebilen kutularımızda toplanan tarım ilaçları kutuları belediyelerin temizlik görevlileri tarafından standartlara uygun toplanıp, doğaya zarar vermeden bertaraf ediliyor. Yaptırdığımız kutuların kapakları kilitli olduğu içinde çocukların zararlı maddelere ulaşımını engellemiş oluyoruz. Bu sayede çevrenin korunmasına destek veriyoruz. Toprağımızı yer altı sularımızı zehirlemeye, kirletmeye kimsenin hakkı yok. Önümüzdeki aylarda yeni kutular yaptırarak mahallelere montaj yaptırmaya devam edeceğiz.”

Bir Cevap Yazın