Tarım Krediden Borçlu Çiftçiye Ödeme Kolaylığı

0
796
Tarım Krediden Borçlu Çiftçiye Ödeme Kolaylığı

Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Birliği Müdürü Mesut Atav, borçlu çiftçiye sağlanacak ödeme kolaylığı hakkında bilgi verdi.

Atav yaptığı açıklamada, “01 Şubat 2013 tarihi itibarıyla kanuni takipte borcu bulunanların, borçlarını defaten ödemeleri halinde, borçlarının İdari Takipteki Krediler hesaplarına aktarıldığı tarihten 31 Ocak 2013 tarihine kadar temerrüt(gecikme) faizi yerine ilgili dönemlerde geçerli zirai kredi faizi, 01 Şubat 2013 tarihinden itibaren ise basit usulde temerrüt faizi hesaplanarak yeni borç tutarı tespit edilecektir. İcraya verilen borçlar için icraya verildikleri tarihteki hesaplanan faizler dikkate alınmayacaktır. İcradaki borçlara da aynı usullerle faiz uygulanarak hesaplama yapılacaktır. Bu uygulamayla borç miktarında önemli düşüşler sağlanmaktadır. Ayrıca ilgili ortaklar gerekli teminat ve kefaletler ile hemen yeni kredi de kullanabileceklerdir” dedi.

“SON TARİH 31 ARALIK 2013”

Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Müdürü Mesut Atav, “Merkez Birliğimizin 2013/1708 Sayılı Genelgesi hükümlerince ortaklarımıza sağlanan ödeme kolaylığının ayrıntılarını kooperatiflere müracaat ederek öğrenmek mümkün. Ancak bu uygulama için belirlenen son tarih 31 Aralık 2013 tür. Yararlanmak isteyen ortakların bu tarihten önce kooperatiflerine müracaat ederek defaten ödemelerini yapmaları gerekmektedir. Vadesi geçen borcu bulunan ortaklarımızın kooperatife uğrayarak defaten ödeme kolaylığının kendilerine ne kadar yarar sağlayacağını öğrenmelerini tavsiye ediyoruz. Çünkü kredinin kullanıldığı tarih, kullanım amacı ve yapılan ödemelere göre değişmekle birlikte toplam borç tutarının üçte birine kadar düştüğünü (3’te 2’sine kadarının silinebileceğini) göreceklerdir. Ayrıca bu kapsamda borcu olmayan ortaklarımıza da kolaylıklarımız var. Borcunun tamamını ödemek isteyen ortaklarımıza da borç tutarının yüzde 40’ı tutarında yenileme kredisi kullandırılmaktadır. Yani borç toplamının yüzde 60’ını ödeyen ortağımızın kalan borcu yenilenmektedir. Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçisinin üretimini devam ettirebilmesi için tüm imkanlarıyla kolaylıklar sağlamaktadır. Çiftçimiz Tarım Kredi kapısını açık tutmalıdır. Bu kapının daima açık olmasının tek yolu ise kullanılan kredilerin geri dönüşünün sağlanmasıdır” diye konuştu.

“ÇİFTÇİ BORCUNU ÖDÜYOR”

Vadesi geçen alacakların çoğunun eski tarihli olduğunu belirten Atav, yeni kredilerin dönüşü ile ilgili sorun yaşamadıklarını söyledi. Samsun Bölge Birliği’ne dört il bağlı olduğunu ifade eden Bölge Müdürü Atav, “Samsun, Ordu, Sinop ve Amasya illerinden oluşan bir bölgeyiz. Bu bölgede çiftçimiz borcuna sadık, vadesinde ödemesini yapıyor. Geçen yıl kullandırılan kredilerimizin geri dönüş oranı yüzde 96 bu yıl hedefimiz yüzde 98 ve bunu gerçekleştireceğimize inanıyoruz. Şu an için yüzde 92’yi geçmiş durumdayız” şeklinde konuştu.

“BORÇ 3’TE 1’E KADAR DÜŞÜYOR”

Toplam 92 bin ortaklarının olduğunu belirten Bölge Müdürü Mesut Atav, bu kapsamda sadece 2 bin 87 ortak olduğunu, toplam 2 bin 87 ortak üzerinde 10 milyon 250 bin 737,31 TL alacak bulunduğunu, kolaylık sayesinde ortakların toplam borcunun 4 milyon 964 bin 788,18 TL’ye düşeceğini, yani borçlarının 5 milyon 285 bin 949,13 TL’sinin silinebileceğini, genel toplamda yarı yarıya düşmesine rağmen bazı eski vadeli alacaklarda toplam borcun 3’te 2’sine kadar silinebileceğini açıkladı.

Müracaatta geç kalınmaması gerektiği uyarısında bulunan Atav, 31 Aralık 2013 tarihinden önce mutlaka defaten ödemenin nihayetlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Bir Cevap Yazın