Tarım kredileri % 25 sınırlamasının dışında tutulmalı

0
1033
Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz KaradereGaranti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Karadere, kredi kullanımına getirilen yüzde 25 sınırlamanın tarımda uygulanmamasının yararlı olacağını söyledi.

Tarım sektörünün Türkiye ekonomisinde GSMH’nın yüzde 8.4’ünü oluşturduğunu belirten Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, düzenli olarak büyüyen tek sektörün tarım olduğunu söyledi. Karadere, Adana’da Garanti Bankası’nın ana sponsorü olduğu Tarla Günleri Fuarı’nda sorularını yanıtladı. Karadere, “2010’da tarım sektörü yüzde 1.6 büyüdü. Sektörün kendi içinde toprak bölünmüşlüğünden tutun eğitimsizliğe kadar uzanan sorunu var. Tarımın öneminin artacağına inanıyoruz” dedi.
‘Cari açığı önler’

Tarım kredilerinin sektördeki toplam tutarının 22.5 milyar TL olduğunu kaydeden Nafiz Karadere, bu kredilerin yüzde 68’ini Ziraat Bankası’nın verdiğini söyledi. Garanti Bankası’nın payının yüzde 6 olduğunu bildiren Karadere şu bilgileri verdi:  “Biz tarım sektörüne 2010’da 436 milyon TL kredi verdik. 2011 sonunda 500-550 milyon TL’ye çıkabilir. Kapanan krediler oluyor. Şu anda 60 bin civarında kayıtlı çiftçi müşterimiz var.”
Tarıma verilen kredilerin, kredi sınırlamasının dışında tutulmamasının Türkiye ekonomisinin uzun süreli istikrarlı büyümesi için gerekli olduğunu ifade eden Karadere, “Tarım kredileri cari açığı artıran değil, ihracat kredileri gibi kısıtlamasına yardımcı olan kredilerdir. Tarımda başarılı oldukça dışarıdan ürün ithal etmezsiniz. Tarım kredileri cari açığın kapatılmasına yardımcı olur. Böyle bir sınır konulursa boynumuz kıldan ince, uymaya da çalışıyoruz” diye konuştu.
Karadere kredilere getirilen yüzde 25 sınırlamaya ilişkin şunları söyledi: “Ekonominin ısınmasını, cari açığın kapatılmasını engellemek için uygulanacak yöntemlerden biri kredi sınırlaması olabilir. Ama bu tek başına yeterli mi? Değil. Bunu Merkez Bankası da açıkladı. Merkez, ‘Kredilerin durdurulması gibi önlemler bu konuda alınacak önlemlerden bir tanesidir’ diyor. Merkez, bu konuda üzerine düşeni yapıyor.”
Tarla Günleri’ne özel paket

Garanti Bankası KOBİ Pazarlama Koordinatörü Esra Kıvrak, bu yıl ikincisi Adana’da düzenlenen Alman Tarım Birliği ve Önder Çiftçi Projesi’nin Tarla Günleri Fuarı’na ana sponsor olduklarını kaydederek, “Fuar süresince buradaki alımların finansmanına dönük uygun koşullu ödeme paketi de hazırladık” dedi. DLG Fuarcılık Türkiye Genel Müdürü Nezih Suyaran da, “Fuarla Türkiye’nin tarımı konuşmasını istiyoruz” dedi.
Munzam maliyeti KOBİ faizini artırdı

Sektörde ticari kredilerin yıllık yüzde 37, tüketici kredilerinin ise yüzde 36 büyüdüğünü belirten Karadere, “Böyle bakıldığında daralma gözükmüyor. Ama önlemlerin ne zaman alındığına bakacak olursanız, başta rekabetten dolayı kredi faizlerine yansımamıştı munzamdaki artırım. Şimdi yansıyor” diye konuştu. Karadere, “Munzamdaki artışla 9 ile aldığımız mevduatın maliyeti 10.5’a gelmeye başladı. Kademeli yansıma oldu. KOBİ ve ticari iş kolunda başladı” dedi.
GE % 1.25 hisse satacak

Bu arada GE Capital, Garanti Bankası’nda 52.5 milyon nominal hisse satışı (sermayenin yüzde 1.25’i) için MKK’ya başvurdu. Garanti  hisseleri yüzde 1.98 kayıpla 7.92 liraya geriledi.

Bir Cevap Yazın