Tarım Sektöründe Hedef 150 Milyar Dolar

0
1069
Tarım Bakanı Mehdi Eker

Tarım Bakanı Mehdi EkerBARTIN (İHA) – Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, tarım sektöründe 2023 hedeflerinin 150 milyar dolarlık yıllık hasıla olduğunu ifade ederek, “Türkiye, 2023’te dünyanın tarım konusunda en büyük 5 ülkesinden biri olacak” dedi.

AK Parti Bartın İl Başkanlığı kongresine katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, tarım politikaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. AK Parti’nin 2002 yılından sonra tarım alanında önemli hizmetler yaptığını belirten Eker, şöyle konuştu: “AK Parti 10 yıldır Türkiye’nin siyaset hayatında yeni bir hareket başlattı. Çok güzel günlere doğru akmaya başladı. Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu hatırlayın. Bartın çiftçisi tarım adına 9 kat fazla. Yani 9 milyon lira. Karşılıksız kredi alıyor.

2002 yılında Bartınlı çiftçiler 2011 yılında Ziraat Bankasından 22 milyon lira kredi aldı. Hayvancılıkta faiz oranları bazı oranlar sıfıra bazıları yüzde 5’e düşürüldü. Türkiye tarımda bu duruma gelmiş oldu. Sermayesinin yarısına ortağız.”

Bu projeyi 2006 yılında başlattıklarını anlatan Eker, şunları söyledi: “3 bin 200 sanayi tesisi kuruldu. Çiftçiler daha fazla verimli bir üretim yapmak için makineleri alıp paralarını biz veriyoruz. MHP-DSP-ANAP koalisyon döneminde sadece tapusu olana destek veriliyordu. Bizim dönemimizde üretim yapan herkese destek veriyoruz. Çiftçi faaliyetlerinin büyük bir kısmında artık faiz ödemiyor. 7 bin 500 ziraat mühendisi ve veteriner köylere görevlendirildi. Bartın’a 28 tane ziraat ve veteriner ekip görevlendirdik. Bunlar bizim AK Partimizin gerçekleştirdiği projelerdir.”

2023 HEDEFİ 150 MİLYAR DOLAR

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’nin 2023 hedefleri arasında tarım alanında da önemli hedefleri olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Nasıl ki, tarım hasılamızı 23 milyar dolardan 62 milyar dolara çıkardık, 2023’te de 150 milyar dolara çıkaracağız. Katettiğimiz mesafeye bakılırsa bundan sonra bunu çok daha rahat yapacağız. Hedefimiz iki basamak daha atlayıp, Türkiye’yi dünyanın ilk 5 tarım ülkesi arasına koymak. Genel ekonomide Türkiye 17. sırada, tarımda ise 7. sırada. Avrupa’da birinciyiz. Fransa, İspanya, İtalya’yı geçtik. Sizlerin temsilciliğini yaptığınız Türk çiftçisinin üretimi ile Türkiye Avrupa’nın en büyük tarım hasılasına sahip ülke oldu.”

Bir Cevap Yazın