Tarım Sigortaları Firmaları 2018’de Toplam 1,1 Milyar Liranın Üzerinde Ödeme Yaptı

0
12045
Tarım Sigortaları Havuzu 2018'de Toplam 1,1 Milyar Liranın Üzerinde Ödeme Yaptı
Tarım Sigortaları Havuzu 2018'de Toplam 1,1 Milyar Liranın Üzerinde Ödeme Yaptı

Tarım Sigortaları Havuzundan (TARSİM) yapılan açıklamada, Devlet Destekli Tarım Sigortalarının, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, 2018’de de üreticisiyle, çalışanlarıyla ve devletin desteğiyle büyüdüğü, geliştiği , güçlendiği, sistemin sürdürülebilir ve dengeli yapısının muhafaza edildiği bildirildi.

2018 yılına ilişkin verilerin paylaşıldığı açıklamaya göre, sistem çerçevesinde 2018’geçen yıl tüm tarım sigortası bölümlerinde 1,7 milyonun üzerinde poliçe düzenlendi ve 25 milyon dekar alan sigortalandı.

Sigortalanan küçükbaş ve büyükbaş hayvan sayısındaki artış önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da devam ederek yüzde 42’lik yükselişle 3,6 milyonu geçti.Yıl genelinde çeşitli nedenlerden ötürü 360 bine yakın hasar ihbarı alındı.

İhbarlarda dolu, don, fırtına ve sel-su baskını, ölüm, zorunlu kesim, çeşitli hastalıklar gibi nedenler başı çekerken, Malatya, Manisa ve Konya gibi iller ile buğday, kayısı, üzüm, elma gibi ürünler öne çıktı. Hayvan Hayat Sigortalarında ise zorunlu kesim ve ölüm gibi sebepler başı çekti.

Yıl genelinde çeşitli nedenlerden ötürü 360 bine yakın hasar ihbarı alındı. İhbarlarda dolu, don, fırtına ve sel-su baskını, ölüm, zorunlu kesim, çeşitli hastalıklar gibi nedenler başı çekerken, Malatya, Manisa ve Konya gibi iller ile buğday, kayısı, üzüm, elma gibi ürünler öne çıktı. Hayvan Hayat Sigortalarında ise zorunlu kesim ve ölüm gibi sebepler başı çekti.

Bir Cevap Yazın