Tarım sigortalarında poliçe sayısı 1 milyonu geçti

0
1047
Tarım Sigortalarında Poliçe Sayısı 1 Milyonu Geçti
TARSİM verilerine göre, yılın ilk 6 ayında, tüm tarım sigortası branşlardaki poliçe sayısı, geçen yıla göre yüzde 22 artış göstererek 1 milyon adedi geçti

Yılın ilk yarısında, tüm tarım sigortası branşlardaki poliçe sayısının geçen yıla göre yüzde 22 artış göstererek 1 milyon adedi geçtiği bildirildi.

Tarım Sigortaları Havuzu’ndan (TARSİM) yapılan açıklamaya göre, Devlet Destekli Tarım Sigortaları’nda önceki yıllarda olduğu gibi 2014 yılının ilk 6 aylık döneminde de başarılı üretim verileri elde edildi.

Bu yılın ilk yarısında, tüm tarım sigortası branşlardaki poliçe sayısı 2013 yılına kıyasla yüzde 22 artış göstererek 1 milyon adedi geçti. Sigortalı büyükbaş ve küçükbaş hayvanların adedi yüzde 31 artışla 482 bine yaklaşırken, 15 milyon dekarın üzerinde alan sigortalandı. Sigortalılara sağlanan teminat (sigorta bedeli) ise aynı dönemde yüzde 24 artarak 11 milyar liraya yaklaştı.

Bu yıl itibarıyla teminat kapsamına alınan Arıcılık (Arılı Kovan) Sigortası’nın arı üreticileri tarafından ilgiyle karşılandığı belirtilen açıklamada, yurt genelinde Arıcılık Kayıt Sistemi’ne (AKS) kayıtlı olan yaklaşık 5,5 milyon kovandan 920 bin arılı kovanın sigortalandığı bilgisi verildi.

Aynı dönemde tüm tarım sigortası branşları için Türkiye genelinde 216 bin adedin üzerinde hasar ihbarı alınırken, bitkisel ürünler için alınan ihbarlarda sırasıyla dolu, don, fırtına ve diğer hasar nedenleri öne çıktı. Hasar ihbarı alınan illerde ise Giresun, Malatya, Manisa ve Ordu ilk sıralarda yer aldı.

Açıklamada ayrıca, meydana gelen hasarlardan ötürü üreticilere yaklaşık 466 milyon lira ödeme yapılacağı ve mağduriyetlerin giderileceği belirtildi.

Bir Cevap Yazın