‘Tarım Temsilcileri Parlamentoya’ Kampanyası Başlatıldı

0
1020

İzmir Tarım Grubu, ‘Türkiye’de 100, İzmir’de 10 Tarımcı Milletvekili İstiyoruz’ Sloganıyla ‘Tarım Temsilcileri Parlamentoya’ Kampanyası Başlattı.

Tarım sektöründe 37 temsilcinin biraya gelerek oluşturduğu İzmir Tarım Grubu (İTG), ‘Türkiye’de 100, İzmir’de 10 Tarımcı Milletvekili İstiyoruz’ sloganıyla ‘Tarım Temsilcileri Parlamentoya’ kampanyası başlattı. Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlenen toplantıda, İTG Başkanı Sümer Tömek Bayındır, kampanya hakkında bilgi verdi. Tarımın önemine dikkat çekmek ve kamuoyunda farkındalık oluşturmak amacında olduklarını vurgulayan Bayındır, tarım ve tarıma dayalı sanayinin dünya için kurtarıcı bir sektör olduğuna dikkat çekti. Bayındır, Türkiye’nin, tarım potansiyeli en yüksek 9 ülkeden biri olduğuna ve büyük oranda istihdamın tarımdan sağlandığına işaret etti. Bayındır, “Kampanya kapsamında siyasi partilerin genel başkanlarını ziyaret ettik. Partilerden bize tarım programlarını iletmelerini ve parlamentoda yer aldıklarında tarım için neler yapacaklarını bildirmelerini istedik.” diye konuştu. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ise TBMM’deki temsiliyet kadar yerel yönetimlere de büyük görev düştüğünü, yerel yönetimlerin ürettiği çözümlerin daha etkili olduğuna dikkat çekti. Soyer, “TBMM’de tarımla ilgili 39 milletvekili bulunuyor. Bu büyük bir zaafiyet, ancak aynı zaafiyet yerel yönetimler için de geçerli. Yerelde temsilcilerin tarım sektörü ile bütünleşmesi gerekiyor. Yerellerin ürettiği çözümler insanların dertlerine daha fazla çözüm oluyor.” dedi. Türkiye Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Derya Pala da dünyanın geleceğinin tarım ve gıdada olduğunu anladığını, Türkiye’de ise bu durumun anlaşıldığı şekilde tarım politikaları görülemediğini belirterek, temel sorunun, TBMM’de tarımdan anlayan kişi sayısının azlığı olduğunu söyledi. İzmir Ziraat Odası Başkanı Sedat Köse ise üretici olarak hep mağdur olduklarını, bu sorunların ancak yönetenlerin iradesiyle aşılabileceğine dikkat çekerek, “Tarımla beraber sanayiyi de düşünürsek bunun gözardı edilmesi mümkün değil.” diye konuştu.

Toplantıya; İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Veteriner Hekimler Odası, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Ekolojik Tarım Organizasyonu, TARİŞ, EBSO, İzmir Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin de aralarında bulunduğu 37 sivil toplum kuruluşundan temsilciler katıldı. – İZMİR (Cihan Haber Ajansı)

Haber Kaynağı: Haberler.Com – www.haberler.com

Bir Cevap Yazın