Tarım ve gıda bu yüzyıla damgasını vuracak

0
972

Türkiye Ziraat Odaları Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: Kütahya’da yapılan temel atma ve Ziraat Odası açılışlarında konuşma yapan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım ve gıdanın bu yüzyıla damgasını vuracağını savundu.

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, gıda sektörünün bu yüzyıla damgasını vuracaklarını söylediklerinde burun kıvıranlar bugün kendilerine hak verdiğini söyledi.

Kütahya Ziraat Odası Hizmet Binası temel atma ve Tavşanlı Ziraat Odası hizmet binasının açılış törenlerinde konuşan TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, dünya devletlerinin ve Türkiye’nin tarıma büyük önem vermeye başladığını belirterek, “Dünyada ve Türkiye’de gıda fiyatlarında yükseliş meydana geliyor. Makroekonomiyi etkiliyor. Artık enflasyonu domatesin fiyatı belirler hale geldi. Gıda sektörün bu yüzyıla damgasını vuracak en önemli stratejik sektör haline gelecek dediğimizde burun kıvıranlar, dudak bükenler bugün “Doğru söylüyormuş” diyorlar. Bizler bunları yaparken, 73 milyonu beslerken, aynı zamanda 30 milyon turisti beslerken çok önemli sorunlarımızla bunu yapıyoruz. Bizlerin tabi ki maliyet ile ilgili sorunlarımız ve yapısal sorunlarımız var” dedi.

Türkiye’nin 19.Yüzyıl da sanayiye önem vermediğini savunan Bayraktar, “19.Yüzyılda Türkiye sanayiyi ıskaladı. 20. Yüzyıla geldik, Türkiye telaşla sanayileşmeye koyuldu. Kaynaklarını sanayileşmeye aktardı. Ama tarımı unuttu. Şunu anlayamadım, idrak edemedim. 19.Yüzyılda dünya sanayide ileriye giderken tarımı ihmal etmedi. Tarımı bir sektör olarak gördü. Tarımdan sanayiye kaynak aktardı. Türkiye ise sanayileşeyim derken tarımı unuttu. Ne sanayileşebildi ne de tarımı iyiye götürdü. Baba ölüyor, çocuklar araziyi parçalaya parçalaya devam ediyorlar. Bunun sonu yok, nereye gidiyor? 30 dekar, 5-10 dekar arazi üzerinden para kazanma dönemi bitti. Arazi topluluşturulması 50 sene evvel geçmesi gerekmekteydi. Biz bugün yeni başladık” dedi.

Çiftçinin zengin olmasını isteyen Bayraktar, “Benim üreticim ucuz girdi temin edip malın değerini bulup üretmesi gerekiyor. Banka borçlarınızı biliyor, takip ediyoruz. Hükümetten seçime girerken mazot ve gübreden indirim istiyoruz. Dünyanın en pahalı mazotunu biz kullanıyoruz” ifadelerini de sözlerine ekledi.

Haber Kaynağı: Gıda Tarım Portalı – www.gidatarim.com

Bir Cevap Yazın