Tarım ve hayvancılık fuarı kapılarını açtı

0
925
Tarım ve hayvancılık fuarı kapılarını açtı

ÇORUM – Çorum’da düzenlenen Tarım, Hayvancılık, Tavukçuluk, Gıda, Sera, Tohum, Süt Endüstrisi ve Fidancılık Fuarı, 35 ilden 200 firmanın katılımıyla açıldı.

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Fuar ve Sergi Kompleksi’nde düzenlenen fuarın açılışında konuşan Vali Vekili Osman Ebiloğlu, küreselleşen dünyada değişime ayak uydurmanın ve yeni fırsatları değerlendirmenin şart olduğunu ifade ederek, fuarların büyük önem taşıdığını söyledi.

Türkiye’nin gayri safi milli hasılasının 766 milyar dolar, dünya ülkelerinin gayri safi milli hasılasının ise 70 trilyon dolar olduğunu ifade eden Ebiloğlu, şunları kaydetti:
“Bu rakamlar dikkate alınacak olursa dünya ekonomisinin ancak yüzde 1’ine sahibiz. Dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmemiz için bu rakamı en az 3 kat büyütmek zorundayız. Bugün dış ticaret hacmimiz 400 milyar dolar civarında seyrediyor. Aslolan yaptığımız ihracattır. 2012 yılı ihracatımız 150 milyar dolar civarındadır. Bu rakam dünya ticaret hacmi içinde binde 10’larda kalmaktadır. Takdir edersiniz ki bu rakamlar çok yetersiz. O nedenle daha çok çalışmamız gerekiyor.”
TSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal da Muharrem ayında düzenlenen fuarın üreticilere ve katılımcılara bereket getirmesini dileyerek, fuarcılık konusunda yaptıkları çalışmaların gelecek yıllarda da devam edeceğini belirtti.

Konuşmaların ardından fuarın açılışı gerçekleştirildi. Davetliler, stantları gezerek sergilenen ürünler hakkında bilgi aldı. 35 ilden 200 firmanın katıldığı fuarda yeni teknoloji ürünü traktörler, biçerdöverler, toprak işleme, ekim dikim makineleri, modern sulama alet, makine ve ekipmanları, hayvancılıkla ilgili modern alet ekipmanları, tohum, yem ve katkı maddeleri, ilaç, gübre, örtü alet ve ekipmanları, diğer tarımsal alet ve ekipmanları sergileniyor.

2 Aralık Pazar günü saat 18.00’e kadar açık kalacak fuarın ücretsiz olarak ziyaret edilebileceği bildirildi.
Fuar kapsamında 2 Aralık Pazar günü “En Güzel Ceviz Yarışması” yapılacağı kaydedildi.

Kaynak: Dünya Gazetesi

Bir Cevap Yazın