Tarım ve Hayvancılıkta Verim Yüksek

0
871
Tarım ve Hayvancılıkta Verim Yüksek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, sütte yüzde 107, kırmızı ette yüzde 118 ve yumurta da yüzde 21 üretim artışıyla Cumhuriyet tarihinin rekorunun kırıldığını bildirdi.
Eker, tarımsal ve hayvansal üretimde bu yılın verimli geçtiğini belirterek, bunda alınan tedbirlerin ve uzun vadeli planların etkili olduğunu kaydetti. Tarım ve hayvancılığı stratejik bir bakış açısıyla ele aldık ve bu sayede başarılı sonuçlar elde ettik. Yakın gelecekte diğer üretim alanlarında yeni rekorlar kırılacağı müjdesini verebilirim” diye konuştu. Büyükbaş hayvan sayısının son 10 yılda yaklaşık 10 milyondan 15 milyona, küçükbaş hayvan sayısının da 32 milyondan 36 milyona yükseldiğini belirtti.
Eker, hayvancılıkta yüksek verimli saf ırkların geliştirilmesine önem verdiklerini belirterek, bu alanda yüzde 205’lik artış oranına ulaşıldığını bildirdi. Türkiye’nin süt üretiminde son 10 yılda yüzde 107 artış sağladığını belirten Eker, süt üretiminin 17 buçuk milyon tonu geçtiğini söyledi. Kırmızı et üretiminde de önemli başarılara imza atıldığını belirten Eker, bir milyon tona yaklaşan üretimle son 10 yılda yüzde 118’lik artış kaydedildiğini ifade etti.
Mehdi Eker, önemli yumurta üreticisi konumundaki Türkiye’nin 15 milyar yumurta üretimiyle Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığını hatırlattı. Beyaz et üretimindeki artışın da dikkat çekici olduğunu belirten Eker, yaklaşık 700 bin ton üretime 10 yıllık dönemde 1 milyon ton ilave yapılarak rakamın 1,7 milyon tona çıkarıldığını kaydetti. Ülkemizdeki hayvancılığın geliştirilmesi kapsamında verilen desteklere de değinen Eker, bu yıl karşılıksız, hibe hayvancılık desteğinin yaklaşık 2,5 milyar lira civarında olacağını söyledi. Son üç yılda 210 bin üreticiye 7,3 milyar liralık faizsiz kredi kullandırıldığını da anlattı. Hayvancılığın tekrar eski günlerine kavuşması ve hayvan varlığının artırılması için son 10 yılda yapılanları sıralayan Bakan Eker, bunun en önemli adımlarından birisinin Et ve Süt Kurumu’nun kurulması olduğunu bildirdi.
Eker, hayvancılıkta tohumlama projelerinde çok önemli artışlar sağlandığını, 2002 yılında 624 Bin olan tohumlamanın 10 yılda 3,7 Milyona ulaştığını anlattı. Yem bitkileri üretimine yoğun destek primi ödemesi yapıldığını, yem bitkileri ekim alanlarının artırıldığını, mera ıslah çalışmalarına ağırlık verildiğini, hayvancılığın 2010 yılından itibaren sıfır faizli kredi kapsamına alındığını ve 2006 yılında ıslah amaçlı birlikler kurularak cumhuriyet tarihinde ilk kez küçükbaş hayvancılığın destekleme kapsamına alındığını ifade etti.
Mehdi Eker, son 10 yılda içinde 50 ve üzeri büyükbaş hayvan bulunan işletme sayısı 4 bin 300 iken bu rakamın yüzde 561 artarak 28 bin 412’ye yükseldiğine dikkat çekti. Su ürünlerinde aşırı avlanmayı önleyerek sürdürülebilir üretime katkı sağlamak amacıyla 10 metre ve üzerindeki balıkçı gemilerinin gönüllü olarak avcılıktan çekilmesinin destek kapsamına alındığını söyledi.
Eker, önümüzdeki yıl hayvancılık alanında gerçekleştirilecek projeler hakkında da bilgi verdi.
Buna göre,
Ülkemizin artan kırmızı et ihtiyacını karşılamak üzere etçi ırklarla tohumlama yapılarak etçi sığır ırkları geliştirilecek.
“Eti etçi, sütü sütçü ırktan alma” hedefi çerçevesinde, etçi ırklarla tohumlanan hayvanların buzağılarına iki kat destek sağlanarak etçi ırk sığır sayısı artırılacak.
Belli bir büyüklükteki küçükbaş hayvancılık işletmelerinde eğitimli sürü yöneticilerinin (çoban) kayıtlı olarak istihdamı teşvik edilecek. Eğitimli çoban istihdamına destek sağlanacak.
Süt üretiminde ve pazarlanmasında sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla “Süt Tedarik Sözleşmesi Yönetmeliği” hazırlanacak.
Üreticinin korunması ve sanayiye yüksek kalitede süt tedarik edilerek tüketicinin güvenli süt ürünlerine ulaşması sağlanacak.

Bir Cevap Yazın