Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, Diyarbakır’da

0
1083

Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’nin İlk Organize Hayvancılık Bölgesi’nin 19 Martta Hizmete Açılacağını Söyledi.

Yapımı devam eden OHB’de incelemelerde bulunan Bakan Eker, Diyarbakır’da kurulacak olan OHB sayesinde bölgedeki tarım ve hayvancılığı harekete geçireceklerini belirtti. 

OHB’nin hizmete girmesi için çalışmaların hızla devam ettiğini, alt yapı işlerinin tamamlandığını anlatan Bakan Eker, başlangıç olarak 15 bin büyükbaş hayvan besisine uygun yapıldığını, daha sonra kapasitesinin 20 bine kadar çıkarabileceğini kaydetti.

OHB’nin 2 bin 200 dönüm alan üzerinde kurulduğunu, 15 milyon liraya mal olacağını vurgulayan Eker, şöyle dedi:

‘Türkiye’nin ilk organize hayvancılık bölgesi 19 Mart’ta Diyarbakır’da hizmete açılacak. 15 bin büyük baş hayvanın besiye alındığı işletmelerden teşekkül edeceği için, burada doğal olarak onların gübresi olacak. Onun üzerinde şu anda düşünceler var. Mesela o gübrelerden biyogaz elde edilmesi ve onun burada yine kurulacak olan seralarda değerlendirilmesi. Böylece alternatif enerjiyle çalışan seraların da üretilmesi… OHB’nin faaliyete girmesiyle bölgenin hayvancılık ve tarımsal üretim alanında çok büyük bir gelişme sağlamasına yol açacak. Diyarbakır’ın ekonomik hayatında tarım ve hayvancılıkla ilgili gelişmesine büyük katkı sağlayacak bir yatırım. Onun için gerek Diyarbakır Ticaret Borsamız, gerekse diğer paydaş kuruluşlarımız bizimle birlikte hep beraber bu yatırımın bir an önce tamamlanmasını hizmete geçmesini arzu ediyoruz.’

(UM-TEN-ABK) – DİYARBAKIR (Anadolu Ajansı)

Haber Kaynağı: Haberler.Com – www.haberler.com

Bir Cevap Yazın