Tarıma 3 milyar TL’lik kredi

0
1690

çiftçilerTarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım, 2011’de çiftçiye 3 milyar 100 milyon liralık kredi vereceklerini bildirdi. Yıldırım, Ziraat Bankası’ndan da 1 milyar TL’lik kredi kullanılacağını söyledi.

Tarım Kredi Kooperatifleri’nin Ziraat Bankası’ndan sonra tarım sektörünü kredilendiren en büyük kuruluş olduğunu belirten Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım, bu yıl çiftçiye 3 milyar 100 milyon liralık kredi vereceklerini söyledi. Bankalardan Ziraat Bankası hariç 1.5 milyar liralık kredi kullanma limitleri olduğunu bildiren Yıldırım, “1 milyar lira tutarında krediyi de Ziraat Bankası’ndan kullanabiliriz. 2011 için 3 milyar 100 milyon liralık bir kredi hedefimiz var. Bu 5 milyar da olabilir” dedi.

Son yıllarda bankacılık sektörünün yaşanan yoğun rekabet nedeniyle tarım sektörüne yöneldiğini söyleyen Yıldırım, bankaların kendilerine rakip olamayacağını ifade etti. Bir çok bankanın kendilerine işbirliği teklifinde bulunduğunu söyleyen Bedrettin Yıldırım, şöyle konuştu:

“Bankalar bize rakip olamazlar. Bugün en çok Ziraat Bankası çiftçiye kredi kullandırıyor. Arkasından biz geliyoruz. Çünkü biz çiftçi ile içiçeyiz. Ziraat Bankası da dahil bizim kadar çiftçi ile içiçe olan yok. Bazı özel bankalar bizim peşimizde çok dolaşıyorlar. Bize gelip ‘Beraber çalışalım, bize para verelim dağıtın’ diyorlar. Yok diyorum. Bize rakip olamazlar. Çiftçiye para vermek sorunu çözmüyor. Bu para üretime gidiyor mu gitmiyor mu? Sorun bu. Bizim bankadan farkımız, çiftçinin eline direkt para vermiyoruz. 50 koyun alacaksa, biz kendisine 50 koyunun parasını vermiyoruz. Krediyi nakti olarak vermiyoruz, ayni olarak veriyoruz. Sahada 1500 ziraat mühendisimiz var. Biz çiftçinin ihtiyaçlarına göre para harcıyoruz. Çiftçi bizden para alıp gidip daire almıyor. Banka ise buna bakmıyor, parasını satıyor. yor. Oysa paranın nereye gittiği bizi ilgilendiriyor.”

‘700 bin çiftçiye kredi veriyoruz’
Bedrettin Yıldırım, kredi satmak için rekabete giren bankaların son yıllarda çiftçi aşığı olduğunu belirterek bazı bankaların tarım sektöründen aldığı araziler için gayrimenkul şirketi kurduklarını söyledi.

“Tarım sektörü ile bankacılık arasındaki ilişki son yıllarda birden bire platonik bir aşka dönüştü. Herkes birbirine aşık gibi. Bu tarım sektörünün ihtiyaçlarından ziyade bankaların ciddi bir rekabete girmesinden kaynaklanıyor. Rekabetten kaynaklanan sıkıntılarını rekabete en az açık olan sektöre, tarım sektörüne girerek yok etmeye çalışıyorlar” diyen Yıldırım, hesabını iyi yapmayan çiftçilerin ödeme sorun yaşadığını ve arazilerini bankalara vermek zorunda kaldıklarını söyledi.

Tarım kredisinin farkı çok
Yıldırım, “Sanayi ve hizmet sektöründe ciddi bir rekabet var. Burada para satamayanlar tarım sektörünü daha kolay buluyorlar. Tarım Türkiye’de yüzyıldır var. Neden son yıllarda tarım yerli ve yabancı bankaların aklına geldi, bunu anlamış değiliz. Tarım Kredi Kooperatifleri olarak Türkiye’nin 3 milyon çiftçisinin 1 milyon 300 bini ortağımız. Her yıl 600 bin – 700 bin çiftçiyi kredilendiriyoruz. Son yıllarda köylerde kredi kartı dağıtmalar, reklamlarda çiftçileri kullanmalar… Bu tarım sektörü açısından iyi ama, bunun geri dönüşünde çiftçilerimizin ciddi sorunlar yaşadığını biliyoruz. Eğer bankacılık sektörü sanayi, hizmet ve turizm sektörüne verdiği maliyetle tarım sektörüne de kaynak veriyorsa bu doğru birşey. Ama biliyorum ki hizmet ve sanayi sektöründe çok daha ucuza para satan finans sektörü tarıma gelince çok farklı şekilde para satıyor. Aradaki fark azımsanmayacak boyutta” dedi.

Haber Kaynağı: Milliyet Gazetesi

Bir Cevap Yazın