Tarıma dayalı sanayiye 18 milyon TL destek

1
941
Tarima-dayali-sanayiye-18-milyon-TL-destek

Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, tarıma dayalı ekonomik yatırımlar programı kapsamında yatırım karşılığı firmalara 18 milyon TL destek sağlandığını söyledi.

Muhsin Temel, tarımsal üretimi, tarımsal ürün çeşitliliği ve tarıma dayalı sanayisiyle dikkat çeken Beypazarı’nı ziyaret ederek, Kaymakam Mustafa Kaya, sivil toplum kuruluşları ve çiftçilerle bir araya geldi. Beypazarı tarımının geldiği noktayı değerlendiren Temel, bundan sonra tarıma yapılacak yatırımlarla ilgili bilgi alışverişinde bulundu. Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Desteklenmesi Projesi kapsamında ayçiçeği işleme ve paketleme tesisine hibe desteği alan ve bu sayede makinelerini yenileyerek kapasitesini artıran bir firmayı da ziyaret eden Temel, bu sene ekonomik yatırımları destekleme programı kapsamında 26 işletmenin destek almaya hak kazandığını ve bu işletmelerden 9’unun projesinin tamamlandığını kaydetti. Projenin başladığı 2006 yılından bu yana Ankara’da toplam 85 firmanın tarıma dayalı ekonomik yatırımlar programı kapsamında desteklendiğini belirten Temel, ziyaret ettiği bu firmanın aldığı destekle beraber ihracata başlamasından duyduğu memnuniyeti de ifade etti.

“ANKARA’DA ŞİMDİYE KADAR 36 MİLYON TL’LİK YATIRIM YAPILDI”

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Ankara’da da bir üretim sorunu olmadığını vurgulayan Temel, şunları kaydetti:

“Tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik uygulanan ekonomik yatırımların desteklenmesi programı ile bu ihtiyacı karşılamayı hedefliyoruz. Ankara’da şimdiye kadar bu programla yaklaşık 36 milyon TL’lik yatırım yapıldı. Bakanlığımız da bu yatırım karşılığında 18 milyon TL destek verdi. Sadece bu yıl 6,5 milyon TL’sinin Bakanlığımızca karşılandığı 14 milyon TL’lik yatırım yapıldı. Hem tarımsal ürünlerin değerlendirilmesini hem de istihdamın artırılmasını sağlayan bu tür işletmelerin çoğalmasını önemsiyor ve destekliyoruz. Ankara’da faaliyet gösteren firmalarımızın, kooperatif ve birliklerimizin güçlenmesi, büyümesi, üretim kapasitelerinin ve imkanlarının genişlemesiyle hem üretici hem de tüketici kazanır.”

haber365

1 Yorum

Bir Cevap Yazın